„Usłysz życie” – akcja informacyjno-edukacyjna MPK

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie wraz z partnerami rozpoczęło akcję informacyjno – edukacyjną skierowaną do pasażerów o nazwie “Usłysz życie”. Ideą jest zwrócenie uwagi na zachowanie głównie młodych ludzi jako pieszych i to, że w kontakcie z autobusem czy tramwajem są bez szans.

Co jakiś czas jesteśmy informowani o niebezpiecznych zdarzeniach na przejściach dla pieszych, kiedy to piesi przez nieuwagę spowodowaną słuchawkami na uszach zostają potrąceni przez nadjeżdżający pojazd. O rozpoczętej akcji, która ma uczulać na takie sytuacje, mówi prezes MPK Mariusz Sikora:
– To jest niebezpieczeństwo dla pieszych, ale również dla pasażerów, bo w momencie kiedy kierowca musi gwałtownie zahamować, no to pasażerowie w pojeździe też niestety mogą ulec jakiemuś uszczerbkowi na zdrowiu. Dlatego też po wielu zgłoszeniach kierowców naszej komunikacji miejskiej postanowiliśmy zrobić taką akcję uświadamiającą, aby jednak zbliżając się do przejścia dla pieszych, mimo tego, że mamy pierwszeństwo, zwrócić uwagę na to, żeby usłyszeć ten pojazd, czyli zdejmijmy słuchawki, nie patrzmy w telefon, tylko zwróćmy uwagę też na to, co się dzieje na ulicy. Jest to początek pewnego cyklu, dzisiaj mamy akcję Usłysz Życie, natomiast za niedługo będziemy dalej kontynuowali taką profilaktykę bezpieczeństwa ruchu drogowego na częstochowskich drogach.

W akcję częstochowskiego przewoźnika włączył się Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej. Prezes CKMKM Andrzej Czerwik, zrzeszającego także kierowców i motorniczych podkreśla, że tego typu inicjatywy są zarówno w interesie pasażerów, jak i samych kierujących, na których ciąży odpowiedzialność za bezpieczną jazdę:
– Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej zrzesza dużo pracowników, którzy pracują w MPK. Są w naszym klubie, są związani i też właśnie zwracają uwagę na to, że jest to duże zagrożenie podczas pracy, ponieważ zarówno pieszy, jak i kierowca mają problemy z tym. Bo pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale musi mieć ograniczone zaufanie, natomiast kierowca ma problem, ponieważ w tym momencie ma pasażerów, których wozi i jest zagrożenie życia w środku w samochodzie. Siły są dosyć duże przy ostrym hamowaniu. Większość pieszych sobie nie zdaje z tego sprawy, że wkraczając na przejście przed nadjeżdżającym autobusem lub tramwajem robi potężne zagrożenie dla pasażerów, którzy są w środku, bo to są już przypadki uszkodzenia ciała.

Inicjatywa MPK jest tym bardziej uzasadniona, że w ubiegłym roku doszło do zdarzenia z udziałem młodej pieszej i autobusu, co mogło być spowodowane nieuwagą. Do wspólnych działań zainicjowanych przez MPK zapowiedziała też w przyszłości dołączyć częstochowska policja.

Skip to content