Po poruszającej śmierci 8 letniego Kamilka w 2023 roku doszło do społecznego wstrząsu. Narodziła się chęć rozszerzenia ochrony najmłodszych przed przemocą. Wdrożona 28 lipca tzw. „Ustawa Kamilka” stała się odpowiedzią na oczekiwania społeczne.

Zmiany legislacyjne to tylko jeden z wielu etapów zmian. W celu realizacji zamierzonych przedsięwzięć konieczne są odpowiednie działania służb i organizacji. Dotyczy to zarówno ochrony dzieci, młodzieży, jak i edukowanie na temat zagrożenia. Znaczenie „Ustawy Kamilka” dla ochrony małoletnich przedstawił prezes stowarzyszenia Etoh, Dawid Sztajner:

Tak zwana „Ustawa Kamilka” ma być kamieniem milowym, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Zakłada wiele ważnych punktów, które dotyczą wzmocnienia możliwości dostrzegania takich problemów, jak i podejmowania jak najszybszych decyzji. Takim punktem jest wprowadzenie konkretnych standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mówimy o standardach, które będą obowiązywały we wszystkich placówkach. Mają one dać pewność w podejmowaniu decyzji i funkcjonowania kadrom placówek. Zmiany wprowadzają też weryfikację pracowników na etapie zatrudnienia. Następnym punktem jest wprowadzenie reprezentanta dzieci w sądzie, żeby je upodmiotowić. Zapis ten pozwoli w bezpiecznych warunkach wysłuchać dziecko. Dzięki temu będzie się mogło poczuć godnie reprezentowane w sądzie.

Sztajner podkreślił również, że jego stowarzyszenie działa na wiele różnych sposobów w celu realizacji zmian w przepisach dotyczących ochrony dzieci i młodzieży:

– Częstochowskie stowarzyszenie Etoh bardzo się zaangażowało w promowanie zmian ustawowych. Między innymi przy naszym udziale udało się te zmiany przeforsować, z czego jesteśmy dumni. Aktualnie jesteśmy na etapie otwierania ośrodka wsparcia dzieci i relacji rodzinnych. Będzie on ściśle współpracował nie tylko z sądem, kuratorem czy policją, ale również z innymi organizacjami w Polsce. Nasz ośrodek będzie oferował beneficjentom pomoc psychologiczną, zwłaszcza jeżeli chodzi o psychologię dziecięcą i opiekunów dzieci. Do dysozycji będzie m.in. pedagog i mediator, jeżeli będzie taka potrzeba. Będziemy również prowadzili szkolenia. Staramy się do tego podejść całościowo.

O wysiłkach, skupionych na ochronie dzieci i młodzieży, wypowiedziała się także Jolanta Kobojek, jedna z realizatorek projektu „Bezpieczna Szkoła”:

– Projekt „Bezpieczna Szkoła” to inicjatywa Centrum Ochrony Dziecka, działającego przy Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, a finansowanego przez Fundację Świętego Józefa, adresowany do szkół katolickich na terenie Polski. Chodzi o to, żeby przeszkolić nauczycieli, poszerzyć ich wiedzę na temat przemocy, w tym m.in. przemocy seksualnej, a także wspomóc w tworzeniu standardów ochrony małoletnich, którzy przebywają w ich placówkach.

Na temat wdrażania w życie zmian legislacyjnych i skutków przekazała oficer prasowy częstochowskiej Komendy Miejskiej Policji, asp. sztab. Barbara Poznańska:

– Kluczowym narzędziem wprowadzanym w ramach uchwalonej ustawy antyprzemocowej jest nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z domniemaną ofiarą przez podejrzewanego o stosowanie przemocy. Istotny jest także zakaz zbliżania się do ofiary. Narzędzia te wydaje policja i żandarmeria wojskowa. Co ważne, obowiązują one już od momentu wydania. Rozwiązania te cechują się wysoką skutecznością. Policja ponadto posługuje się specjalnym kwestionariuszem oceny zagrożenia życia i zdrowia. W przypadku doznania obrażeń ciała, osoba poszkodowana powinna zgłosić się do lekarza który wystawi zaświadczenie o ich przyczynie. To z kolei będzie dowodem użycia wobec niej przemocy. Ponadto ofiary otrzymują od policji formularz, dzięki któremu mogą wnioskować do sądu o trwałą eksmisję sprawcy ze wspólnego miejsca zamieszkania.

Miejmy nadzieję, że legislacyjne zmiany w postaci tzw. „Ustawy Kamilka” oraz chęć do działania, wyrażona przez funkcjonariuszy i przedstawicieli rozmaitych urzędów czy organizacji nie pozwolą dopuścić do kolejnych tragicznych wydarzeń.

WS

Skip to content