Co wspólnego z Częstochową mieli Kwinto oraz Duńczyk? To, że właśnie tutaj zaplanowali napad na Bank Polski, mieszczący się przy alei NMP 34. „VaBank – banknoty na ziemiach polskich” to najnowsza propozycja Muzeum Częstochowskiego. Na wystawie pokazane zostaną różnorodne eksponaty, które z pewnością zachwycą nie tylko numizmatyków. Wernisaż już 18 grudnia o godz. 11.30 w częstochowskim ratuszu.

„Kwinto” Juliusza Machulskiego to tak naprawdę Antoni Stanisław Cichocki, znany pod pseudonimem Szpicbródka. Umiejętności rabunkowych „króla kasiarzy” uczył Wincenty Brocki, który w 1909 roku włamał się do skarbca na Jasnej Górze. Dwie dekady później Szpicbródka postanowił obrabować siedzibę Banku Polskiego w Częstochowie. Jak mówi kurator wystawy prezentowanej w częstochowskim ratuszu, Łukasz Pabis – o dalszych losach znanego złodzieja dowiemy się również z ekspozycji:

– Sam tytuł wystawy nawiązuje do napadu w Częstochowie. Będzie to krótka historia o Szpicbródce i jego koledze Marianie Bucu, który także został złapany podczas nieudolnego napadu na bank. Zachęcam do przyjścia na wystawę, posłuchania i przeczytania ciekawych informacji.

Celem stworzenia ekspozycji było też przybliżenie zwiedzającym historii polskiego pieniądza papierowego:

– W Muzeum Częstochowskim nie było nigdy wystawy, podczas której prezentowano banknoty. Zarówno te kolekcjonerskie, jak i historyczne. Wystawa przybliża ogólnie historię polskiego pieniądza papierowego począwszy od biletów skarbowych insurekcji kościuszkowskiej, a skończywszy na banknotach kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski od 2006 roku.

Wernisaż wystawy „VaBank – banknoty na ziemiach polskich” odbędzie się 18 grudnia o godz. 11.30 w częstochowskim ratuszu.

Ekspozycję ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, Archiwum Państwowego w Częstochowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Tarnowskich Górach i osób prywatnych, w tym m.in. Wojciecha Lisieckiego, będzie można zwiedzać do 22 maja przyszłego roku.

ABK

Skip to content