W Częstochowie powstanie rondo im. bł. Rodziny Ulmów?

Podczas ostatniej sesji rady miasta, 14 września przegłosowana została uchwała intencyjna o nadaniu nazwy powstającemu rondu na skrzyżowaniu ulic św. Barbary i św. Jadwigi. Radni Prawa i Sprawiedliwości trzynastoma głosami na „tak” wyrazili chęć, że obiekt będzie funkcjonował pod nazwą błogosławionej Rodziny Ulmów.

Więcej na temat inicjatywy mówi Monika Pohorecka, radna Częstochowy:

– Powstaje nowe rondo w Częstochowie, będzie trzeba mu nadać nazwę, stąd inicjatywa klubu radnych PISu. Zostało to poprzedzone wydarzeniem beatyfikacji błogosławionej Rodziny Ulmów. Tej nazwy nie możemy nadać, dopóki obiekt nie zostanie dokończony. My wyraziliśmy intencję.

Radna zaznacza, że nazwy tej nie „zaklepano” poprzez uchwałę. Ostateczna decyzja na temat tego, jaką nazwę rondo otrzyma, zostanie podjęta wówczas, gdy będzie ono gotowe.

– My nie nadaliśmy nazwy. Prawo jest precyzyjne i trzeba je szczegółowo określać. Nadużyciem jest używanie zwrotu, że została nadana nazwa temu rondu. Została przyjęta uchwała intencyjna, która wyraża chęć nadania takiej nazwy. Nadanie nazwy musi być poprzedzone podjęciem uchwały, w ramach której taka nazwa zostanie nadana. To się może stać, dopiero gdy inwestycja będzie ukończona i odebrana.

Uroczystości beatyfikacji Rodziny Ulmów miały miejsce w niedzielę, 10 września w Markowej. Mszy św., w której udział brali m.in. członkowie Konferencji Episkopatu Polski oraz hierarchowie z zagranicy przewodniczył, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Eucharystię sprawowało niemal 1000 kapłanów oraz 80 biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy.

Skip to content