W weekend będziemy spać godzinę dłużej – zmiana czasu coraz bliżej

Źródło fot. PKP Intercity

W nadchodzący weekend w Polsce oraz innych krajach Europy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W tym roku będzie to mieć miejsce w nocy z 28 na 29 października. Większość zegarków i urządzeń z dostępem do internetu zmieni czas automatycznie z godz. 03:00 na 02:00. Pozostałe urządzenia będziemy musieli przestawić manualnie o godzinę do tyłu.

Beata Gizler, psychoterapeutka uważa, że zmiana czasu wpływa dość niekorzystnie na nasze samopoczucie, ponieważ zasypiamy się i budzimy o innej godzinie, co powoduje rozregulowanie naszego dobowego rytmu.

– Co prawda zmiana czasu ma miejsce w niedzielę, ale gdy przychodzi poniedziałek, to budzimy się z dużą niechęcią i zastanawiamy się, jak to zrobić, żeby wstać do pracy i przetrwać cały dzień. Właściwie pierwszy tydzień po zmianie czasu polega na dostosowaniu się i swoistym przetrwaniu. Dopiero po ok. siedmiu dniach jesteśmy w stanie zaadoptować się do nowego czasu. Wolałabym, żeby tej zmiany czasu nie było, jednak obecnie niestety jest to niemożliwe – powiedziała psychoterapeutka.

Zmiany czasu zostały wprowadzone, aby ludzie efektywniej wykorzystywali naturalne, dzienne światło. Większość zapytanych przez nas mieszkańców Częstochowy dość negatywnie wypowiada się na temat zmiany czasu w naszym kraju.

W nocy z 28 na 29 października pociągi PKP Intercity podobnie jak w innych krajach Europy będą mieć godzinny postój na najbliższej stacji, tak aby dotrzeć do celu zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy. Wskazówki zegarków dwa razy do roku przestawiają mieszkańcy blisko 70 państw, w tym zdecydowana większość Europy. Jednocześnie ponad 100 krajów świata nie stosuje zmiany czasu, uważając to za zbędne oraz wprowadzające niepotrzebne zamieszanie. Kolejna zmiana czasu w Polsce nastąpi w ostatni weekend marca.

BNO

Skip to content