Wojskowe Centrum Rekrutacji podsumowuje rok 2023

Tylko w 2023 roku Wojskowe Centra Rekrutacji z terenu województwa śląskiego powołały ponad 3000 kandydatów do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To jeden z priorytetów spośród wielu ustawowych zadań, które na co dzień realizują Wojskowe Centra Rekrutacji.

Częstochowska jednostka wydała w tym roku ponad 300 decyzji do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ochotnicy najczęściej wybierają jednostki, takie jak 5. Tarnogórski Pułk Chemiczny, 6. Gliwicki Batalion Powietrznodesantowy czy 10. Opolska Brygada Logistyczna. To nie jedyne formacje cieszące się zainteresowaniem wśród ochotników.

– Inną formą służby wojskowej, która cieszy się największym zainteresowaniem, jest Terytorialna Służba Wojskowa. W tym roku wydaliśmy blisko 90 decyzji do tej służby. Warto zaznaczyć, że w Częstochowie od grudnia istnieje 132. Batalion Lekkiej Piechoty. W ubiegłą sobotę mieliśmy pierwszą przysięgę w Częstochowie. Po blisko 30 latach do Częstochowy wróciło wojsko. W al. Sienkiewicza przysięgę złożyło ponad 120 żołnierzy. Dużym zainteresowaniem w naszym kraju cieszą się także uczelnie wojskowe. Z naszego terenu służbę w tych uczelniach rozpoczęło ponad 90 ochotników – mówił mjr Artur Bożek, Szef Wydziału Rekrutacji i Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie.

Wojskowe Centra Rekrutacji to nie tylko powołania do czynnej służby. Jednostki mocno angażują się w szereg projektów edukacyjnych realizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

– Jednym z projektów jest oddział przygotowania wojskowego. W regionie mamy sześć takich oddziałów (cztery w Częstochowie i po jednej w Myszkowie i Kłobucku). Tutaj także warto zaznaczyć, że uczniowie tych klas po zakończeniu nauki mają możliwość odbycia skróconego szkolenia podstawowego. Trwa ono tylko 12 dni. Innym projektem edukacyjnym skierowanym do społeczeństwa jest strzelnica w powiecie. Na terenie Częstochowy mamy cztery wirtualne, jedną pneumatyczną i jedną klasyczną (w Myszkowie) – dodał major.

W jednostkach wojskowych zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego odbywały się również trzy edycje projektu „Trenuj z Wojskiem”. Były to jednodniowe szkolenia adresowane do wszystkich pełnoletnich obywateli. Chętni mogli zapoznać się z podstawami obsługi broni, zasad przetrwania, walki w bliskim kontakcie oraz pomocy medycznej. W tym projekcie uczestniczyło łącznie ponad 1000 osób.

BNO

Skip to content