Wyborcze abecadło – o czym warto pamiętać podczas głosowania

Wybory samorządowe już za kilka dni. Pozostały czas do wybrania swoich reprezentantów może posłużyć do przypomnienia sobie o najważniejszych krokach i uniknąć tym samym pomyłki podczas zaznaczania.

Przed pójściem do wyborczej urny warto upewnić się w kwestiach pozornie banalnych i oczywistych, ale bardzo istotnych. O tym, co w pierwszej kolejności powinno nas zainteresować powiedział Tomasz Doruchowski, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Częstochowie:

– Tak naprawdę powinniśmy przed udaniem się do lokalu wyborczego, mieć pewność, że znajdujemy się na spisach wyborców. Możemy sprawdzić to w każdej chwili, w danym urzędzie miasta lub gminy. Następnie, jeżeli nie mamy wybranych kandydatów, możemy ich poznać na obwieszczeniach o zarejestrowanych listach kandydatów, które będą wisieć w lokalu. Pamiętajmy żeby zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. W sytuacji, kiedy będziemy chcieli zagłosować poza miejscem naszego stałego miejsca zamieszkania, to w tych wyborach nie jest to możliwe.

W trakcie wyborów zazwyczaj przed kłopotem stają osoby, które z różnych względów nie mogą wyjść z domu. Mają oni jednak możliwość oddania głosu w inny sposób, o czym przekazał Tomasz Doruchowski:

– Osoby, które nie mogą wyjść z domu, czyli niepełnosprawni albo ci, którzy w dniu głosowania najpóźniej kończą 60 rok życia mogli do 29 marca zgłosić się do alternatywnych sposobów głosowania. Osoby te mogły składać w danych urzędach miast, gmin wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania Z kolei 25 marca minął termin do zgłaszania wniosków o głosowanie korespondencyjne.

Sprawy te wydają się prostymi, choć tak naprawdę są bardzo istotne. Warto zatem o tym pamiętać i zadbać, by nasz głos nie przepadł jako nieważny. Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.

WS

Skip to content