Z myślą o niepewnej przyszłości

W sobotę 28 października pod okiem specjalistów z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyło się ostatnie w tym roku bezpłatne szkolenie wojskowe prowadzone w całej Polsce. Miało ono związek z projektem pod hasłem „Trenuj z wojskiem – sam i w grupie”. Szkolenie skierowane było do osób cywilnych oraz uczących się podstawowych technik obronnych, przetrwania oraz posługiwania się bronią.

Ppłk. Cezary Gabryszak, dowódca 132 Batalionu Lekkiej Piechoty w Częstochowie, wyjaśnił jakie warunki należało spełnić, by przystąpić do szkolenia:

– W ramach czwartej edycji w Częstochowie na terenie Centralnej Szkoły Pożarnictwa i obiekcie 132 Batalii Lekkiej Piechoty odbywa się szkolenie, w którym uczestniczy 169 osób cywilnych, którzy chcą dzisiaj z nami działać. Jeżeli chodzi o ograniczenia wiekowe, to szkolenie jest od 15 roku życia za zgodą rodzica, a górnej granicy nie mam. Jeżeli chodzi o płeć również nie ma żadnych ograniczeń.

Ppłk. Gabryszak wytłumaczył, w jakim celu Wojsko Polskie inwestuje w szkolenia wojskowe dla ludności cywilnej:

– Celem tego szkolenia jest pokazanie chętnym ze środowiska cywilnego, czym zajmuje się wojsko, jakie są podstawowe umiejętności żołnierzy na polu walki. Mówimy tutaj o obsłudze broni, strzelaniu, podstawach terenoznastwa, survivalu, szkoleniu medycznym, treningu walki wręcz, użycia środków ochrony przed bronią masowego rażenia. To pokazujemy, uczymy oraz zapoznajemy z tymi obszarami działania wojska.

Czy tego typu aktywności cieszą się dużym zainteresowaniem ? Odpowiedział ppłk. Gabryszak:

– Zainteresowanie dzisiejszym szkoleniem jest duże. Docelowo mieliśmy mieć 150 osób, ale kandydatów jest więcej. Są to szkoły mundurowe, grupy z różnych obszarów życia. Mamy tutaj drużynę rugby z Częstochowy, pracowników urzędów skarbowych, urzędów miasta, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Także jest zainteresowanie. Staramy się to prowadzić trochę mniej rygorystycznie, aby w taki przystępny sposób przekazać to, co jest niezbędne do działania. Chcemy pokazać to, co może się przydać w życiu cywilnym. A mówię tutaj szczególnie o orientacji w terenie, podstawowe działanie na mapach, rozpalanie ogniska. Jak działać w lesie, jak radzić sobie w przypadku ogłoszenia alarmów powszechnego ostrzegania. Te rzeczy pokazujemy i tym staramy się zainteresować.

W ciągu czterech edycji projektu „Trenuj z wojskiem – sam i w grupie” w szkoleniach udział wzięło ponad 20 tys. osób z czego ponad 98% uczestników było zadowolonych z formy ich prowadzenia.

EG
Galeria: Radio Fiat

Z myślą o niepewnej przyszłości

Skip to content