Zabił i się przyznał, kary nie uniknie

Fot. Radio Fiat

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 33-letniemu Łukaszowi M., dotyczący zabójstwa mężczyzny, którego dopuścił się w styczniu 2023 roku.

W toku śledztwa ustalono, że pokrzywdzony 25-letni Szymon L. mieszkał z oskarżonym i jeszcze jednym kolegą w pustostanie w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej.

– W połowie stycznia mężczyźni wrócili do pustostanu, będąc pod znacznym wpływem alkoholu. Łukasz M. i Szymon L. zaczęli przygotowywać posiłek, a trzeci z lokatorów poszedł spać. W pewnym momencie pomiędzy oskarżonym i pokrzywdzonym doszło do sprzeczki, w trakcie której Łukasz M., używając noża kuchennego, zadał Szymonowi L. cios prosto w serce. Następnie mężczyzna poszedł do sklepu celem zakupu papierosów. Gdy oskarżony wrócił do pustostanu, zauważył, że pokrzywdzony nie daje oznak życia. Wtedy udał się do I Komisariatu Policji w Częstochowie i poinformował funkcjonariuszy, że prawdopodobnie zabił kolegę – wyjaśnił prokurator Tomasz Ozimek.

Po przybyciu do pustostanu policjanci znaleźli zwłoki Szymona L. oraz śpiącego trzeciego lokatora. Na miejscu zdarzenia zabezpieczyli też będący narzędziem zbrodni kuchenny nóż, na którym stwierdzono brunatne zabrudzenia.

– Na podstawie przeprowadzonej sekcji zwłok ustalono, że przyczyną zgonu pokrzywdzonego była rana kłuta serca i aorty, prowadząca do masywnego krwotoku. Przesłuchany pod zarzutem zabójstwa Łukasz M. przyznał się do zarzucanej mu zbrodni i wyjaśnił, że zadał pokrzywdzonemu cios nożem, gdyż ten zaatakował go scyzorykiem. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Oskarżony był w przeszłości wielokrotnie karany. Przestępstwo zabójstwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od ośmiu do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności – dodał prokurator.

Wymierzając karę, sąd ocenia również zachowanie sprawcy po popełnieniu przestępstwa. Istnieje zatem możliwość, że okoliczność zgłoszenia się na policję oraz dobrowolnego przyznania do winy będą brane pod uwagę przy wydaniu wyroku w tej sprawie.

BNO

Skip to content