Zagrożenia pożarowe w lesie to bardzo poważny problem, szczególnie w okresach suchych i upalnych. Pożary lasów, spowodowane przez ludzi lub zjawiska naturalne, często prowadzą do znacznych strat w środowisku oraz do poważnego zagrożenia dla życia i bezpieczeństwa ludzi, oraz zwierząt.

W celu zapobiegania pożarom lasów powinniśmy przestrzegać pewnych zasad. O szczegółach mówi mł. bryg. Paweł Liszaj, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:

– W lasach i na terenach śródleśnych – łąkach, torfowiskach, jak i w odległości stu metrów od granicy lasu, przepisy zabraniają rozniecania ognia poza miejscami do tego przeznaczonymi. Wypalanie wierzchniej warstwy gleby i roślinności również jest zakazane. Pamiętajmy o tym, aby nie palić tytoniu na terenach innych niż na utwardzonej powierzchni. Palić można również w miejscach, które są wyznaczone dla ludzi. Takie obszary są przez nadleśnictwa odpowiednio zabezpieczone, posiadają m. in pasy przeciwpożarowe. Nie należy wchodzić w uprawy leśne, gdzie zagrożenie pożarowe jest największe. Poruszamy się pojazdami mechanicznymi tylko po oznakowanych drogach.

Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie określają stopnie zagrożenia pożarowego lasów dla aż 60 stref prognostycznych, które nie obejmują obszarów górskich:

– Stopień pierwszy to zagrożenie małe, a trzeci – katastrofalne. Brak zagrożenia symbolizuje poziom zerowy. Niezależnie od stopnia zagrożenia pożarowego, należy zachowywać zdrowy rozsądek i zwracać uwagę na to, czy nie obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Największe zagrożenie pożarowe w lasach powodują osoby udające się na wypoczynek letni, oraz ci, którzy zbierają owoce runa leśnego. Zagrożenie to wiąże się m.in. z rozniecaniem ognisk na terenach niedozwolonych, paleniem papierosów, a także wyrzucaniem niedopałków przez okna jadących pojazdów.

– Podatność lasów na pożary zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28 proc. znacznie zwiększa skłonność do zapalenia ściółki – mówi mł. bryg. Paweł Liszaj:

– Las jest doskonałym materiałem palnym. Aby powstał pożar, potrzebne jest źródło ognia. W 90 procentach pożarów lasów, odpowiada za nie człowiek. Umyślne podpalenia, wypalanie traw, a także nieostrożność – to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Większość pożarów pojawia się przy trzecim stopniu zagrożenia pożarowego. Mają one z reguły charakter powierzchniowy, ponieważ pali się tylko poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki leśnej, co jest niebezpieczne. Należy mieć świadomość, że jeśli pożar przeniesie się w wyższe obszary lasu, na przykład za pośrednictwem wiatru, wówczas będzie on stanowił zagrożenie dla wszystkich osób przebywających w sąsiedztwie ognia, a także dla zwierząt.

W 2023 roku, w naszym powiecie doszło już do trzech pożarów lasów. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że ochrona lasów przed pożarami jest zadaniem każdego z nas. Trzeba przestrzegać określonych zasad i unikać sytuacji, które mogą prowadzić do rozprzestrzenienia się ognia. Tylko dzięki naszej odpowiedzialnej postawie możemy chronić tereny leśne przed groźnymi pożarami.

Skip to content