Zamiast Elaneksu będziemy mieć stadion?

Czy najlepsza drużyna piłkarska w kraju, RKS Raków Częstochowa, zasługuje na własny, profesjonalny stadion? Odpowiedź wydaje się oczywista nie tylko dla zawodników czy zarządu klubu, ale wszystkich poza przedstawicielami władz miasta. Magistrat od lat zapowiada rozpoczęcie prac nad nowym obiektem sportowym. Jednym z pomysłów jest wyburzenie kompleksu Elanex, by w jego miejscu wybudować stadion.

O potencjalnej inwestycji więcej mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Włodzimierz Tutaj: – W kontekście miejskiej inwestycji związanej z połączeniem ul. 1 Maja z ul. Krakowską nad torami kolejowymi i nadzieją na to, że to zadanie może otworzyć nowe perspektywy na rewitalizację terenu Elanexu pojawia się także wątek nowego stadionu Rakowa. Przede wszystkim miasto musi uzyskać prawo do dysponowania tym terenem, do czego jest potrzebne porozumienie wszystkich wierzycieli byłego zakładu włókienniczego. Gdyby do tego doszło to miasto mogłoby zaproponować teren byłego Elanexu pod inwestycyjny projekt komercyjny, w tym także stadion Rakowa. Przykłady realizacji tego typu inwestycji są w Europie. Firmy dysponujące odpowiednim kapitałem byłaby w stanie zrealizować taką inwestycję w miarę sprawnie i zapewnić na tyle szeroką funkcjonalność obiektu, by mógł na siebie zarabiać.

Pomysł, mimo iż w powijakach, zdaniem urzędników ma racjonalne podstawy. Elanex zajmuje ogromny obszar, na którym mógłby zmieścić się nie tylko stadion, ale i infrastruktura towarzysząca. Odmiennej opinii są jednak społecznicy, z Piotrem Pałganem ze Stowarzyszenia Grupa Elanex na czele: – Pomysł wybudowania stadionu w miejsce Elanexu wydaje się nam dziwny. Wybudowanie tam nowego stadionu wraz z parkingami i dojazdem wiązałoby się z wyburzeniem wszystkich zabudowań wpisanych do rejestru ochrony zabytków. Na to nie ma naszej zgody. Tam potrzeba inwestycji, które odniesie się z szacunkiem do wartości architektonicznej i urbanistycznej tego obiektu.

Dla urzędników Magistratu, wybudowanie stadionu w tej lokalizacji jest jak najbardziej zasadnym pomysłem: – Lokalizacja nowego stadionu w pobliżu Śródmieścia na rewitalizowanym i reurbanizowanym terenie, który można dobrze skomunikować byłaby korzystna dla miasta, klubu i mieszkańców. To jednak są plany, do których będzie można się przymierzyć po nastąpieniu oddłużenia i odblokowanie terenu byłego Elanexu. Na razie jesteśmy na etapie przetargu na II etap rozbudowy obecnego stadionu, który dotyczy budowy nowych boisk treningowych wraz z zapleczem sanitarnym i medycznym oraz rozbudowy dwóch budynków klubowych o część regeneracyjno-rehabiltacyjną, szkoleniową i salę treningowo-dydaktyczną.

Z kolei Hubert Wąsek, prezes częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, uważa pomysł wybudowania stadionu dla Rakowa za nic innego, jak grę pozorów: – Ja razem z mieszkańcami odbieramy to jako próbę narzucenia narracji i narzucenia tematu w żadnym stopniu związanego z rzeczywistymi problemami. Dla nas dyskusja o nowym stadionie dla Rakowa a rewitalizacja dawnego kompleksu Elanexu to są dwie różne i jednocześnie tak samo ważne sprawy, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Stąd odbieramy ten ruch jako szukanie sensacji i mniej lub bardziej świadomego antagonizowania poprzez łączenie na siłę wspólnych punktów dwóch różnych spraw.

Co ciekawe, w tej sprawie podobną opinię wyrażają społecznicy z grupy Elanex: – Podejrzewam, że władze miasta dobrze wiedzą o niemożliwości wybudowania stadionu na terenie Elanexu. Szukają wytłumaczenia dla kibiców oraz działaczy sportowych, dlaczego budowa nowego stadionu dla Rakowa nie jest możliwa. Wielu mieszkańców jest zirytowanych, że klub tak bardzo zasłużony dla miasta nie posiada godnego dla siebie stadionu. Stąd miasto w celu uspokojenia nastrojów społecznych rzuca takimi egzotycznymi pomysłami zamiast przygotować budowę nowego stadionu na przykład w miejsce obecnego lub na terenach pohutniczych.

Sprawa stadionu piłkarskiego wydaje się tkwić w martwym punkcie. Co prawda są prowadzone projekty rozwojowe, mające na celu rozbudowanie obecnie funkcjonującego kompleksu sportowego, lecz sprawiają wrażenie jedynie działań zaradczych. Stadionu póki co nie ma.

Skip to content