Zamiast szczotki, będzie laptop!

Jakie atrybuty kojarzą nam się z kominiarzem? Czarny mundur, cylinder, szczotka, laptop, lina… Zaraz, laptop? Wraz z początkiem sierpnia asortyment kominiarzy ulegnie znacznemu rozszerzeniu. Od tej pory, poza czyszczeniem naszych kominów, będą musieli prowadzić skrzętną dokumentację. Cel ma być jeden – poprawienie jakości usług serwisowania budynków.

Więcej o nadchodzących zmianach prawnych mówi Roman Adamski, mistrz kominiarstwa z Częstochowy: – Ministerstwo Środowiska i Główny Urząd Nadzoru Budowlanego od dłuższego czasu pracują nad nowym systemem dokonywania przeglądów kominiarskich. Będzie to wiązało się z inwentaryzacją budynków i źródeł ciepła, w czym jako kominiarze mamy brać udział. Podstawowe narzędzia pozostaną, jedynie opcjonalnie będzie laptop dołączony do tej listy. Główną część roboty będziemy wykonywać w mieszkaniach i domach celem dokonania przeglądu kominiarskiego oraz w biurach tak zwaną robotę papierkową.

Co jednak te zmiany oznaczają dla mieszkańców i przedsiębiorców? Zdaniem specjalistów, kontrole będą teraz przeprowadzane częściej i skrupulatniej: – Mają być przeglądane wszystkie budynki – te ze źródłem ciepła jak i te bez nich. To wynika z przepisów ustawy obowiązującej od 1994 roku.

Jak przypomina Adamski, sprawdzanie kominów nie jest dobrowolną usługą, a koniecznością regulowaną prawnie. Przegląd dotyczy wszystkich budynków, od domów jednorodzinnych po kamienice i wielkie kompleksy:  – Właściciel ma obowiązek dokonać przeglądu kominiarskiego. Spowodowane jest tym, że nadzór budowlany, firmy ubezpieczeniowe oraz samorządy terytorialne to sprawdzają. Właściciel ma zaprosić kominiarza do siebie, by takowego przeglądu dokonał. W przypadku spółdzielni mieszkaniowych, zarządców komunalnych i innych zarządców nieruchomości oni mają podpisane umowy z kominiarzami. Stąd na tej podstawie realizowany jest ten obowiązek. Przeglądy kominów powinno się dokonywać 1-2 razy do roku.

Poza wymogami prawnymi są także inne, zdecydowanie ważniejsze, mianowicie zdrowotne. Zanieczyszczony komin stanowi bezpośrednie zagrożenie dla wszystkich domowników, a zaczadzenie się to nie jedyna konsekwencja braku odpowiedniego serwisowania komina: – Nieprzeglądane kominy mogą wywoływać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Tak samo w sytuacji nieczyszczenia kominów oraz niewłaściwej konserwacji urządzeń grzewczych lub jego braku. Stąd jesteśmy tutaj jako firma usługowa do pomocy.

Od 1 sierpnia kontrolujący stan techniczny przewodów kominowych odwiedzą nas ze specjalną ankietą. Pytania dotyczyć będą wielu aspektów technicznych naszego budynku, na które powinniśmy odpowiadać zgodnie z prawdą, ponieważ w grę wchodzi nie tylko kara pieniężna, ale i nasze życie.

Skip to content