„Kochaj mnie, karm i nie opuszczaj”. To słowa jednego z najbardziej znanych kotów na świecie – Garfielda. Mimo, że Garfield jest postacią fikcyjną, to w jego słowach jest ziarno prawdy. O kota i psa trzeba odpowiednio zadbać. O sytuacji Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie i o zwierzakach przebywających w placówce mówiła w Poranku Radia Fiat Marta Pasieka, inspektor ds. promocji i administracji.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie w czasie wakacji nieustannie pracuje i pomaga potrzebującym czworonogom. Jednak należy pamiętać, że nie jest to hotel dla zwierząt:

– Docelowo nie jesteśmy hotelem. Kiedyś taka opcja wchodziła w grę, jednak z racji ilości zwierząt i ograniczonego miejsca zrezygnowano z pomysłu. Zdarzają się sytuacje, gdy ludzie nas okłamują. Mówią, że znaleźli zwierzę, lecz po naszym dochodzeniu okazuje się, że miało ono właściciela, a mimo to zostało oddane do schroniska. To sytuacje sporadyczne, ale wciąż się zdarzają.

Zasady adopcji zwierząt zmieniły się na przestrzeni lat działalności Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie. Jakie są obecne procedury adopcji podopiecznych Schroniska, wyjaśnia Marta Pasieka:

– Proces adopcji rozpoczyna się u nas, poprzez wypełnienie ankiety przedadopcyjnej już po wyborze zwierzęcia. W ankiecie pytamy o to, kto będzie opiekował się zwierzęciem, czym będzie karmione czy też co w przypadku choroby pupila lub wyjazdu właścicieli. Te podstawowe pytania dają obraz tego, z jakim domem mamy do czynienia. Resztę procedur przejmuje inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, która po otrzymaniu ankiety kontaktuje się z potencjalnym nowym domem i ustala szczegóły. Każdy przypadek jest indywidualny, zależy od tego na jakiego psa lub kota się zdecydujemy. Możemy zostać poproszeni na spacer zapoznawczy, możliwa jest również opcja przyjazdu inspektora do domu, w celu oceny, czy to, co napisaliśmy w ankiecie pokrywa się z rzeczywistością.

Od lat mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Każdy czworonożny kompan zasługuje na miłość i dobre warunki do życia. O zwierzęta trzeba się troszczyć, ponieważ same nie są w stanie w pełni o siebie zadbać. Nawet niewielki gest ma znaczenie i potrafi pomóc osobom zaangażowanym w prowadzenie schroniska. Dlatego każda pomoc jest zawsze mile widziana.

 

Skip to content