,,Zawołani po imieniu” – odsłonięcie tablicy upamiętniającej rodzinę Brustów i Mielczarków

„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”. Instytut Pamięci Narodowej postanowił upamiętnić wielkich częstochowian, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów z narażeniem życia. W tym celu, na budynku Miejskiego Domu Kultury 24 marca odsłonięto tablicę memoratywną.

,,Osoby, które ratowały Żydów, poświęcając własne bezpieczeństwo, nie mogą być anonimowe”- słusznie zauważył Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

– Dzisiaj w Częstochowie z okazji 24 marca odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą rodzinę Mielczarków i Brustów. Byli to mieszkańcy Częstochowy, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Musimy te osoby przywoływać z niepamięci, byśmy sami nie musieli przechodzić tego samego horroru. Po drugie byli to bohaterowie, warto więc upamiętnić te osoby, by nie zostały zapomniane, bo dokonały wielkich rzeczy.

Artur Hołubiczko to wnuk państwa Brustów, którzy dali schronienie kilkunastu Żydom we własnym mieszkaniu. Opowiada, w jaki sposób jego dziadkom udało się uchronić przed śmiercią taką liczbę osób.

– W domu przy ul. Okrzei 68 na Rakowie, w którym dziadziuś i babcia mieszkali, była wnęka. To właśnie w niej dziadkowie dawali schronienie Żydom, by ci mogli przeżyć. Wnęka była zasłonięta szafą, mało kto o niej wiedział.

Hołubiczko zdradził, że szczegóły historii jego dziadków można przeczytać w książce jednej z Żydówek, która dzięki nim przetrwała czas okupacji.

– Wyczyn moich dziadków był bardzo groźny, tym bardziej że mieli troje małych dzieci. Jedna z Żydówek, która przeżyła dzięki nim, później w Izraelu napisała książkę pt. ,,Moja cząstka życia”. Spore fragmenty tej publikacji odnoszą się właśnie do czasu ukrywania się w domu moich dziadków, tego, jakie emocje towarzyszyły zarówno jej, jak i pozostałym skrywającym się oraz moim dziadkom, którzy najbardziej bali się wówczas o swoje dzieci.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest wyrazem hołdu dla tych, którzy w trudnym okresie okupacji niemieckiej, mimo grożącej kary śmierci, zdecydowali się pomóc współobywatelom narodowości żydowskiej. Dzień 24 marca został przypisany do obchodów tej uroczystości w 2018 roku. Organizatorami piątkowej uroczystości przy częstochowskim MDK był Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd Miasta Częstochowy.

LN

Galeria: Radio Fiat
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rodzinę Brustów i Mielczarków

Skip to content