Zbrodnia Katyńska okiem i słowem młodzieży

Praca w Parlamencie Europejskim to nie tylko sesje plenarne, czy praca w komisji parlamentarnej. Ważną częścią pracy europoseł Jadwigi Wiśniewskiej są kwestie związane z polityką historyczną, pielęgnowaniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych i ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Jedną z takich inicjatyw jest Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Więcej szczegółów przedstawia europoseł Jadwiga Wiśniewska:

– Zaczęłam organizować jeszcze, gdy byłam posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polski, czyli w 2009 roku. W tym roku to już jego 15. edycja i “Konkurs Żołnierze Wyklęci” organizuje od 9 lat. Zapraszam uczniów, nauczycieli do udziału w tym konkursie. Atrakcyjne nagrody czekają na państwa, ale najważniejszą i najcenniejszą kwestią jest to, żeby młodzież wiedziała z jakiego narodu wyrasta. Jakie wydarzenia historyczne determinowały naszą przyszłość i jak dzielni ludzie stawali w obronie naszej suwerenności?

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych kl. 6-8 oraz szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego. Dotychczas w Konkursie udział wzięło 3084 uczniów. W tym roku po raz pierwszy, oprócz prac historyczno-literackich można zgłaszać prace plastyczne – projekt okładki książki, nawiązujący do tematyki Konkursu. Zwycięska praca będzie okładką tegorocznej publikacji. Termin nadsyłania prac upływa 29 lutego 2024 r.

Skip to content