W środę, 13 marca odbył się briefing prasowy, który miał miejsce u zbiegu ulic Waszyngtona i Nowowiejskiego w Częstochowie. Tematem spotkania były inwestycje mające za zadanie dalszą poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych, których realizację służby miejskie będą kontynuować w 2024 roku. Na miejscu obecni będę przedstawiciele władz miasta i Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Joanna Holi-Sosnowska, p. o. dyrektora MZD w Częstochowie, nie kryła zadowolenia z funduszy, jakie udało się uzyskać na oświetlenie przejść dla pieszych:
– Tegoroczny program jest kontynuacją tego, co robiliśmy przez ostatnie lata. Przypomnę, że przy każdej nowej inwestycji drogowej, tak naprawdę są doświetlane przejścia dla pieszych, jak i cała infrastruktura oświetleniowa. W tym roku udało nam się, dzięki radnym uzyskać dosyć dużą wartość, bo prawie 700 tysięcy złotych, na dedykowane właśnie doświetlane przejścia dla pieszych. To jest bardzo fajna rzecz i cieszy nas to, bo wreszcie będziemy mogli pokazać to i zrobić.
Natomiast przypomnę, że również na oddanej pod koniec zeszłego roku inwestycji przebudowy i budowy odcinka Drogi Krajowej 46 tam prawie 30 miejsc, które zawierają przejścia dla pieszych, zostało właśnie w ten sposób też doświetlone.

Dyrektor MZD podkreśliła, że każde przejście dla pieszych jest wybierane po odpowiedniej konsultacji:
– Aby wybrać takie przejścia dla pieszych współpracujemy ściśle z Komendą Miejską Częstochowie. Została powołana Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W skład niej właśnie wchodzą też przedstawiciele policji. I uzyskujemy właśnie od panów policjantów najczęściej informacje o miejscach, które są narażone w sposób szczególny na zdarzenia drogowe z udziałem pieszych i w ten sposób wybieramy te miejsca. Natomiast sami jako zarząd dróg monitorujemy także przepływy ruchu pieszych i w miejscach, gdzie jest największe natężenie tego ruchu także wyznaczamy takie przejścia, żeby były lepiej doświetlone. Natomiast zdecydowanie w tych miejscach poprawia się bezpieczeństwo ruchu, najsłabiej chronionym użytkownikiem ruchu drogowego.

Około 14 przejść dla pieszych zostanie w tym roku dodatkowo oświetlone. Joanna Holi-Sosnowska przedstawiła, przy których ulicach możemy spodziewać się takich zmian:
– Przytoczę może tylko ulicami, bo będzie prawie 14 punktów wyznaczonych na terenie całego miasta. Trzy przejścia w ciągu ulicy Bohaterów Monte Cassino, skrzyżowanie ulicy Sabinowskiej z Piastowską, ulica Konwaliowa i Przestrzenna, Jana Kilińskiego, skrzyżowanie Władysława Sikorskiego z ulicą Łódzką, część też skrzyżowań ulicy Dąbrowskiego i również ulica Obrońców Westerplatte.

Wojciech Marliński, kierownik Wydziału Oświetlenia MZD w Częstochowie wyjaśnił, na czym będzie polegało zamontowanie nowego oświetlenia:
– Realizujemy niezależne oświetlenie tych wszystkich wymienionych przejść dla pieszych. Jest to realizowane w ten sposób, że niezależnie od istniejącego oświetlenia ulicy tworzymy nową instalację w ramach samego przejścia. Polega to na tym, że stawiamy słupy bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Słup jest wyposażony w oprawę o asymetrycznym rozstrzale światła, przez co światło jest kierowane wyłącznie na strefę przejścia plus strefę oczekiwania pieszego przed wejściem na przejście. Daje to taki efekt, że kierowca dojeżdżający do takiego miejsca nie jest oświetlony światłem tej oprawy oświetlającej przejście, natomiast pieszy jest bardzo dobrze widoczne, ponieważ cała jego sylwetka jest oświetlona z boku.

W ostatnim czasie MZD zdecydowało się otworzyć, zamknięte na czas budowy al. Wojska Polskiego przejście dla pieszych przy rondzie przy Placu Daszyńskiego. Joanna Holi-Sosnowska podkreśla, że podczas gdy przejście było nieaktywne zwiększyło się bezpieczeństwo w tamtym miejscu:
– Natomiast jeżeli chodzi o to konkretne rondo w trakcie objazdów, które były wprowadzone na czas przebudowy Drogi Krajowej 91, rzeczywiście zamykając to przejście dla pieszych przy rondzie w tym skazanym miejscu, zauważyliśmy, że zdecydowanie wzrosło bezpieczeństwo. Tarcza skrzyżowania, które jest tam zlokalizowane, ma przejście dla pieszych w kilku miejscach i zastanawiamy się, czy rzeczywiście nie zrezygnować z tego przejścia, bo to zdecydowanie poprawiłoby cały układ drogowy, natomiast będziemy oczywiście jeszcze obserwować, co się dzieje na drodze, analizować, jakie są potoki pieszych, żeby podjąć ostatecznie taką decyzję.

Warto dodać, że na przejściu dla pieszych przy ul. Nowowiejskiego w przeszłości doszło do śmiertelnego wypadku.

PJU

Skip to content