Zwieńczenie „Jurajskiej przyrody w obiektywie”

Piąta edycja konkursu fotografii przyrodniczej dobiegła końca. Wydarzenie pod nazwą „Jurajska przyroda w obiektywie” zakończyło się 24 kwietnia rozdaniem nagród i wyróżnień dla laureatów, a także wernisażem najwyżej ocenionych prac.

Zorganizowany przez Muzeum Częstochowskie konkurs co roku cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony uczestników. Więcej na ten temat powiedziała Katarzyna Ozimek, dyrektor placówki:

– Rozpoczynamy prezentację wystawy pokonkursowej. Event pod nazwą „Jurajska przyroda w obiektywie” był przeznaczony dla uczniów szkół Częstochowy i regionu. Widzimy jak poziom wykonywanych zdjęć wzrasta z roku na rok, z czego bardzo się cieszymy. Doceniamy również coraz większe zainteresowanie naszą ofertą. Nasza radość wynika również z faktu, że widać w tych pracach umiłowanie do przyrody, która nas dotacza. Sami bowiem realizujemy takie działania, gdyż posiadamy w swojej strukturze dział przyrody z mnóstwem obiektów. Staramy się co jakiś czas prezentować jego zasoby, gdyż nie mamy stałej wystawy. Liczę na to, że również ta wystawa pięknych zdjęć spotka się z dużym pozytywnym odbiorem.

Konkurs jest nie tylko możliwością podzielenia się pasją do fotografii przyrodniczej przez młodzież, ale również okazją do wspomnienia wybitnego częstochowianina, co podkreśliła Elżbieta Janik, kustosz w dziale przyrody Muzeum Częstochowskiego:

Była to już piąta edycja tego typu konkursu, poświęcona przede wszystkim pamięci Profesora Janusza Hereźniaka. Był on Częstochowianinem, później pracował jako pracownik naukowy na Uniwersytecie Łódzkim. Sama idea konkursu ponadto zrodziła się z potrzeby edukowania i spojrzenia na jurę krakowsko-częstochowską fotograficznym okiem.

Prace były oceniane przez jury, któremu przewodził Krzysztof Pierzgalski:

– Ocenianie nadesłanych prac zaczęliśmy od wyłonienia tych, które są zgodne z tytułem konkursu. Musieliśmy zatem odłożyć fotografie, które nie realizowały założeń wydarzenia, nawet jeśli były one dobre. Oprócz tego ocenialiśmy wszystko to, co składa się na udane zdjęcie. Mowa tu zarówno o kompozycji, zawartości merytorycznej, doborze środków jaki autor zastosował. Jjeżeli te wszystkie warunki zostały spełnione, to taka fotografia została wybrana do tych, z których wybraliśmy nagrody.

W wydarzeniu wzięło udział 80 uczestników z 24 placówek. Nadesłano 131 prac. Wręczanie nagród dla laureatów konkursu „Jurajska przyroda w obiektywie” odbyło się w Ratuszu.

WS

Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Skip to content