Dni Krzyżowe – modlitwa o plony

W niedzielę będziemy przeżywać uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus wstąpił do Nieba z ciałem oraz duszą, wynosząc naturę ludzką ponad wszystkie stworzenia. Św. Augustyn mówił, że „W dzień swego Wniebowstąpienia (Pan) dał świadectwo, że jest Bogiem prawdziwym. (…) Na tron niebieski zostaje posadzone ziemskie ciało”.

W tradycji Kościoła, dni poprzedzające Wniebowstąpienie zwane Dniami Krzyżowymi, to szczególny czas modlitwy o urodzaje za kraje głodujące. W tym czasie modlimy się zwłaszcza o dobrą pogodę dla rolników. Jakie inne intencje zanosimy do Boga podczas tych nabożeństw zdradził ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej:

W tych dniach modlimy się o uświęcanie ludzkiej pracy, szerzej nie tylko pracy rolników i tych, którzy pracują na roli, ale o zrozumienie tego, że ludzka praca ma także służyć dobro wspólnemu. Modlimy się także i o plony, o zachowanie od nieszczęść, ale także i myślimy o tych, którzy głodują, tych, z którymi powinniśmy się tymi plonami podzielić. Bo Pan Bóg daje je nam nie po to, żebyśmy tylko sami mogli z nich czerpać, ale także po to, by dzielić się nimi z tymi, którzy potrzebują, ta modlitwa ma nam też przypomnieć o tym, że wszystko, co dostajemy jest darem, którym mamy się też umieć dzielić.

Ks. Mariusz tłumaczy, jak wyglądają takie nabożeństwa:

Nabożeństwa są w dużej mierze tak ukształtowane jak tradycja danego miejsca, ale zazwyczaj te procesje mają miejsce przed Mszami św. na ich rozpoczęcie. W czasie procesji śpiewa się litanie do wszystkich świętych, wzywając ich pomocy i szczególnego orędownictwa. Przy krzyżach, przy kapliczkach, przy miejscach, do których procesja dociera, odprawia się krótką modlitwę wiernych, wzywając właśnie Bożej pomocy w tych wszystkich intencjach o uświęcenie pracy, o zachowaniu od nieszczęść, za głodujących i dokonuje się błogosławieństwa, poświęcenia, symbolicznego okadzenia pól na cztery strony świata. Przy tej okazji często śpiewa się też stosowne pieśni, zgodne też z miejscową tradycją, ale też często pieśni do Matki Bożej z prośbą i błogosławieństwo, i ochronę dla pól, dla ludzkiej pracy.

Dni Krzyżowe w tym roku przypadają na 6, 7 i 8 maja.

Skip to content