„Życie sztuką- sztuka życia” – wernisaż wystawy Stowarzyszenia Hospicjum Dar Serca

21 listopada w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater miał miejsce wyjątkowy wernisaż. Wyjątkowy, bowiem autorkami prac były podopieczne Hospicjum Dar Serca. Artystki odkryły swój talent po trudnych doświadczeniach, związanych z chorobą.

Grupa artystyczna działająca w ramach Stowarzyszenia Hospicjum Dar Serca powstała w 2014 roku. Od początku prowadzi ją magister sztuki Danuta Żak, sprawując opiekę artystyczną i merytoryczną. Malarka wyjaśnia, skąd wziął się pomysł na tytuł wystawy – „Życie sztuką- sztuka życia”:

– Gdybym miała nadać jeszcze raz tytuł, wówczas powiedziałabym „Co w duszy gra”. Dlaczego powiedziałam o takim tytule – bo pozwoliła artystkom, by same wybrały obrazy, które chcą pokazać. Nie łączy tych obrazów temat, sposób realizacji, ale łączy je wnętrze. Każdy człowiek ma naturalną potrzebą kontaktu ze sztuką, z twórczością, wszelką formą kreacji. Z drugiej strony samo życie jest wielką sztuką. Grupa, którą prowadzę, szczególnie docenia ten aspekt. Panie mają doświadczenia za sobą i myślę, że zgadzają się z pomysłem na tytuł, bo w tym duchu prowadzimy zajęcia.

Zajęcia adresowane są  głównie do osób chorych onkologicznie. Obok celów artystycznych realizowane są cele terapeutyczne, społeczne i profilaktyczne. Twórczość pełni tu wielorakie funkcje. Więcej na ich temat mówi Marzena Bula-Podhorska, wiceprezes Stowarzyszenia oraz psycholog:

– Od lat mamy fantastyczną grupę, która tworzy fantastyczne obrazy. Ciekawe jest to, że wiele z tych pań nigdy nie miało pędzla w ręku. To jest w ramach artyterapii. Choroba wyzwoliła w nich chęć tworzenia. Spod ich pędzla zaczęły wychodzić piękne obrazy. Takie osoby skupiają się na tu i teraz, mają możliwość oderwania się od trudnej sytuacji. Oprócz malowania kobiety te spotykają się przy kawce i ciasteczku i co ciekawe – nie rozmawiają o chorobach. To bardzo wesoła i pozytywna grupa.

Stowarzyszenie Hospicjum Dar Serca zostało powołane do życia w 2000 r. Początkowo  swoją działalnością statutową obejmowało wyłącznie dzieci chore onkologicznie.  Z uwagi jednak na stale rosnącą liczbę pacjentów i potrzebę opieki hospicyjnej rozszerzono działalność, obejmując również chorych dorosłych. Obecnie jest miejscem dla  dorosłych pacjentów z diagnozą choroby nowotworowej, ich rodzin i opiekunów w trakcie trwania choroby, jak również w okresie zdrowienia lub osierocenia.

Skip to content