30 lat pomocy osobom nieuleczalnie chorym

Fot. Radio Fiat

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej obchodzi w tym roku 30-lecie swojego istnienia. Historia hospicjum rozpoczęła się 23 listopada 1992 roku w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.

Przez ten czas w sposób znaczący zmieniły się sposoby i metody leczenia oraz opieki osób nieuleczalnie chorych. O impulsie, który zapoczątkował powstanie Stowarzyszenia, mówiła jego prezes, Anna Kaptacz.

– Pierwszy impuls był w czasie, gdy byłam pielęgniarką w oddziale urologii. Widziałam wtedy cierpiących pacjentów z powodu choroby nowotworowej. Ówczesne leczenie nie odbywało się we właściwy sposób. Nie mogłam pogodzić się z tym, aby pacjenci pod koniec XX wieku tak okrutnie cierpieli z powodu choroby – powiedziała Anna Kaptacz.

Od tego momentu Stowarzyszenie rozpoczęło oficjalną działalność z misją, która polega na dotarciu do pacjentów w środowisku domowym oraz pomocy najbliższych im osób.

– Przede wszystkim leczenie rozpoczynało się od hospicjum domowego i to był podstawowy rodzaj opieki, którą do dziś świadczą stowarzyszenia, m.in. też nasze. Pacjent najlepiej czuje się w środowisku domowym przy najbliższych, którzy otaczają go swoją miłością oraz są przy nim ciałem i sercem. Problem jest wtedy, kiedy pacjentem jest osoba samotna. Ta opieka wymaga dużego zaangażowania zespołu domowego – dodała prezes Stowarzyszenia.

Średni czas opieki w hospicjum domowym Ziemi Częstochowskiej wynosi ok. trzech miesięcy, natomiast w stacjonarnym – ok. miesiąca. W swojej opiece placówka ma także hospicjum dziecięce utworzone w 2000 roku. Miesięcznie pod opieką znajduje się blisko 600 osób dorosłych oraz ponad 70 dzieci.

BNO

 

Skip to content