W Schronisku Dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie znajduje się około 150 psów oraz 70 kotów, które potrzebują nowego domu. Odrobina miłości i zainteresowania to najwspanialszy prezent, jaki można podarować zwierzakowi. Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat i przez tak długi czas, zyskały miano przyjaciela.

Marta Pasieka, inspektor ds. promocji i administracji Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie tłumaczy, jak wygląda proces adopcji zwierząt, który zmieniał się na przestrzeni lat oraz co trzeba wykonać, aby zabrać pupila do domu:
– Obowiązuje u nas procedura adopcyjna. Rozpoczyna ją wybór zwierzęcia. Zapraszamy osobę chętną do schroniska po uprzednim umówieniu się na konkretny dzień i godzinę. Po schronisku można poruszać się swobodnie w towarzystwie pracownika, który odpowiada na wszelkie pytania. Kiedy wybór konkretnego zwierzęcia już zapadnie, wypełniana jest ankieta przedadopcyjna, która pyta o to, z jakim domem mamy do czynienia. Pytania dotyczą np. żywienia pupila, czy z kim zostanie podczas wakacyjnego wyjazdu. Chcemy wiedzieć o tym wcześniej. Musimy mieć świadomość, czy dany dom będzie odpowiednim miejscem dla psa lub kota.

– Wypełniona ankieta trafia do inspektora, który osobiście kontaktuje się z osobami adoptującymi oraz ustala z nimi resztę procedur – mówi Marta Pasieka:
– Wypełniona ankieta trafia do inspektora TOZ, który kontaktuje się z chętnymi i ustala dalsze procedury adopcyjne. Te procedury mogą się od siebie różnić. Kiedy chcemy adoptować chore zwierze, musimy dopełnić formalności związanych z zapewnieniem, że pies albo kot będzie leczony i nie pozostawiony sam sobie. Zdarzają się sytuacje, że wybrany pupil nie toleruje innych zwierząt lub ma z tym trudności. Konieczny może być spacer zapoznawczy między naszym zwierzęciem a psem ze schroniska. Staramy się zbadać temat z każdej strony, aby mieć pewność na temat nowego domu.

Każdy, kto chciałby wesprzeć zwierzaki, może podarować im suche i mokre karmy, które są bardzo potrzebne w schronisku:
– Najbardziej potrzebujemy suchej karmy dla psów. Jeśli ktoś chciałby nas wesprzeć poprzez zakup dobrej jakościowo karmy. Nie chcielibyśmy karmy typowo marketowej ze względu na to, że w schronisku przebywa wiele zwierząt starszych, a także z alergiami i problemami żołądkowymi. Każde wsparcie w postaci karmy, która poprawi ich kondycję, jest mile widziane. Cały czas zbieramy plastikowe nakrętki, które można później do nas dostarczyć. To są obecnie najpotrzebniejsze rzeczy, których potrzebujemy. Ilość kotów w schronisku jest teraz bardzo duża, można nas wesprzeć przez zakup mokrej karmy lub żwirku do kuwet. Będziemy za to wdzięczni.

Zaznacza także jakie warunki powinna spełnić osoba, która ma zamiar adoptować kota, aby ten był bezpieczny i mógł otrzymać nowy dom:
– Jeśli chodzi o adopcję kotów, wymagamy osiatkowanego balkonu i zabezpieczonych okien. Dotyczy to szczególnie mieszkań w blokach, gdzie istnieje ryzyko wypadnięcia z wysokości. Takie sytuacje niestety się zdarzają, chcemy im zapobiegać. Niektórym osobom się to nie podoba, jednakże bierzemy pełną odpowiedzialność za zwierzęta wydawane do nowych domów. Chcemy, aby były tam bezpieczne.

Pamiętajmy, że adopcja powinna być przemyślana. Psy oraz koty to żywe stworzenia, które myślą, czują i wymagają odpowiedniej opieki. O zwierzęta trzeba się troszczyć oraz odpowiednio się nimi zajmować, aby zapewnić im godne życie.

PJU

fot. Radio Fiat
fot. Radio Fiat
Skip to content