W czwartek, 14 grudnia w Urzędzie Miasta Częstochowy odbyła się 85. Sesja Rady Miasta. W znacznej części była ona poświęcona budżetowi na rok 2023. Obrady zdominował jednak protest społeczności Fundacji Oczami Brata, zbulwersowanych brakiem decyzji władz miasta w sprawie uruchomienia od stycznia 2024 roku Rodzinnego Domu Pomocy. O tym w Poranku Radia Fiat mówił Paweł Bilski, fundator, prezes zarządu i twórca Fundacji Oczami Brata.

Fundacja Oczami Brata zbudowała Dom Oczami Brata za 8 mln zł, który został oficjalnie otwarty 19 maja 2023 r.:

– Cała nasza inwestycja jest jakby na działce, tę działkę oddałem, jakby to jest działka rodzinna, jakby na rzecz Fundacji Oczami Brata, ponad 4 lata temu podczas 5-lecia działalności naszej Fundacji, którą też hucznie obchodziliśmy w Teatrze Adama Mickiewicz w Częstochowie zapowiedzieliśmy wówczas, że zbudujemy ten dom założyliśmy wtedy gościom takie gogle VR, żeby już przespacerowali się po wybudowanym domu, no i rozpoczęliśmy całą kampanię związaną z budową tego domu z niepełnosprawnością. Wielu różnych celebrytów z Polski, jakby dołączyło też do tej akcji. Pozyskiwaliśmy różne środki finansowe, czy to ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czy ze środków samorządu Województwa Śląskiego. To była rzeczywiście pełna taka mobilizacja, żeby taki dom otworzyć. Budowaliśmy go w czasie pandemii na samym początku, potem wojny w Ukrainie, potem szalejące inflacje, więc te ceny też nam skakały przy okazji budowy tego domu. Ale się udało, dom został oddany 19 maja tego roku.

W Domu Oczami Brata świadczona jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Planowano uruchomienie Rodzinnego Domu Pomocy – miejsca, w którym całodobową opiekę uzyskałyby osoby najbardziej potrzebujące takiego wsparcia. Niestety mimo obietnic władz miasta żadna decyzja nie zapadła. Zdaniem Pawła Bilskiego za całą sytuację odpowiada miasto, które nie potrafi, albo nie chce dopełnić wszystkich niezbędnych formalności:

– W Domu odbywa się tak zwana też opieka, która daje przerwę rodzicom opiekunom osób z niepełnosprawnością w formie takich 14 dni pobytu, dwóch tygodni, kiedy rodzic może odpocząć, pójść do szpitala, pójść na jakąś operację, albo po prostu wyjechać i wtedy my przejmujemy opiekę nad taką osobą z niepełnosprawnością. No ale, żeby zabezpieczyć życie tych ludzi, a na przyszłość, potrzebujemy zgody prezydenta. Te finanse są już jakby kwestią wtórną na dobrą sprawę, bo miasto może skorzystać z rządowego programu, który wspiera rodzinne domy pomocy, wtedy na refundacji kosztów na prowadzenie tego domu, ale najważniejsze jest to, aby prezydent miasta Częstochowy podjął decyzję, że tak, że gmina miasta Częstochowa wyraża zgodę na to, aby w Częstochowie powstał pierwszy taki rodzinny dom pomocy i drugi taki w województwie śląskim. roku. W kolejnej miesiące to z kolei są nasz, to są wizyty pracowników Wśrodka Pomocy Społecznej, którzy mierzyli ściany czy spełniamy wszystkie kryteria rozporządzenia. Oczywiście, że je spełniamy aż jakby ponad stan.

Cała rozmowa z prezesem Fundacji Oczami Brata, Pawłem Bilskim dostępna do odsłuchania jest na kanale Radia Fiat na platformie YouToube.

Źródło fot.: Fundacja Oczami Brata

Skip to content