Wzrok jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, który umożliwia nam odbiór informacji wizualnych ze świata zewnętrznego. Między innymi o ochronie wzroku w Poranku Radia Fiat mówiła dr Olga Domańska, kierownik Oddziału Okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Problemy ze wzrokiem kojarzymy najczęściej z osobami starszymi, ale nie tylko oni cierpią z ich powodu. Jak często powinniśmy chodzić do okulisty, aby badać swój wzrok?

– To zależy od wieku i chorób ogólnych. Jeżeli jesteśmy zdrowi, młodzi, taka wizyta raz na rok, nawet raz na dwa lata w zupełności wystarcza. Cokolwiek się dzieje, a szczególnie jeżeli doszło do urazu oka, nawet błahego, należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty. Aczkolwiek w zależności od tego, jak poważny jest ten uraz, jest to stan nagły bądź pilny, czyli nie zawsze musimy natychmiast być zbadani, ale po mniej poważnych urazach oczu, czyli bez utraty widzenia, bez przerwania ciągłości gałki ocznej, czyli jeżeli cokolwiek z oczkiem się stanie, powinniśmy w ciągu kilku dni postarać się dostać do okulisty i być zbadani w możliwie jak najszybszym czasie. Natomiast poważne urazy oczu, no wiadomo, powinny być zaopatrywane i są zaopatrywane w trybie pilnym, w trybie nagłym.

Czy zabiegi wykonywane laserem na oczach są bezpieczne? Czy wiązka laserowego promieniowania może uszkodzić oko? W szpitalu na Parkitce już niedługo pojawi się sprzęt do laseroterapii dla osób z chorobą cukrzycy, wyjaśnia dr Olga Domańska:

– Laser, który będzie wkrótce znajdował się w naszym szpitalu, to najnowszej generacji laser można powiedzieć, do krótko zapobiegania rozwojowi tych najgorszych zmian o charakterze retinopatii cukrzycowej. To laser, w którym my możemy te zmiany na pewnym etapie leczenia zatrzymać. To laser, który wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, czyli to pacjenci, którzy będą zgłaszać się do naszej poradni okulistycznej. Już utworzyliśmy taką jednostkę, jak poradnia okulistyczna dla chorych na cukrzycę. Wymaga to troszeczkę czasu, aby organizacyjnie móc to dla naszych pacjentów jak najlepiej poukładać, ale uruchamiamy dwie terapie, których jakby brakowało u chorych na cukrzycę.

Ważnym czynnikiem dla zdrowego wzroku jest odpoczynek. Jeśli spędzasz dużo czasu przed ekranem komputera, telefonu lub telewizora, ważne jest, aby co jakiś czas robić przerwy i dawać swoim oczom odpoczynek. Minutowe przerwy na rozglądanie się, zerkanie w dal lub wykonywanie innych ćwiczeń wzrokowych mogą pomóc w redukcji zmęczenia oczu.

 

Skip to content