Blachownia jest miastem położonym w Obniżeniu Górnej Warty, nad rzeką Stradomką. Niegdyś leżała na terenie Małopolski, obecnie jest terenem województwa śląskiego. Miasto graniczy z dużym kompleksem lasów, które wchodzą m.in. w skład Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą. O gminie Blachownia w Poranku Radia Fiat mówiła burmistrz, Sylwia Szymańska.

Historia gminy Blachownia jest ściśle związana z przemysłem hutniczym i górnictwem rud żelaza, co stanowi ciekawe uzupełnienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Blachownia posiada piękny, 47-hektarowy zalew, położony wśród sosnowych borów, które stanowią blisko 60 proc. powierzchni gminy, na co uwagę zwraca Sylwia Szymańska:

– Cieszymy się bardzo, że mieszkańcy nie tylko naszej gminy, ale też okolicznych gmin i powiatu zauważają te zmiany i tę pracę, którą przez ostatnie lata udało się wykonać. Największym jakby sukcesem, który myślę, że wpłynął bardzo korzystnie na wizerunek naszej gminy, to jest projekt realizowany ze środków unijnych z programów krajowych odmulenie i zagospodarowanie terenu wokół zbiornika. Zbiornik został oczyszczony i zagospodarowany teren wokół, więc powstały ścieżki pieszo-rowerowe, mostki. Powstała taka mała architektura, czyli ławeczki, kosze na śmieci, wieża widokowa, piękna plaża. Myślę, że to jest jakby taka perełka naszej gminy. W samym centrum, można powiedzieć miasta, znajduje się piękne jezioro Zalew i to jest takie koło napędowe do rozwoju naszego.

Miasto stale się rozwija, pod każdym względem. Jakie plany na najbliższe miesiące będą realizowane w gminie Blachownia, aby jeszcze bardziej ją „upiększyć”?:

– Plany bardzo poważne, jesteśmy cały czas jakby w drodze i cały czas się staramy jeszcze tą infrastrukturę wokół zbiornika i w naszej gminie poprawić. Po północnej stronie zalewu już mamy zaprojektowany i wkrótce powstanie mini park wodny dla dzieci z taką dużą zjeżdżalnią, a po południowej stronie tam gdzie jest centrum przesiadkowe, gdzie jeszcze do niedawna funkcjonował budynek Urzędu Stanu Cywilnego. Planujemy ten budynek dostosować na Izbę Pamięci, na salę wystawową. Na zapleczu tego budynku już wkrótce rozpocznie się realizacja inwestycji budowa letniej sceny, można powiedzieć takiego amfiteatru.

Gmina Blachownia to gratka nie tylko dla amatorów plażowania i kąpieli, ale także dla miłośników przyrody. Tutejsze lasy i podmokłe tereny są ostoją dla ptactwa, zwierząt i roślin rzadkich gatunków, chronionych w naszym kraju.

Źródło fot. gmina Blachownia

 

Skip to content