Dobiegła końca Olimpiada Gier Planszowych organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. To ogólnopolski turniej skierowany do uczniów, studentów, dorosłych, harcerzy, organizacji młodzieżowych oraz graczy z niezrzeszonych klubów gier planszowych.

Olimpiada miała miejsce 23-24 listopada. O organizacji tego typu inicjatywy mówił Karol Krajewski z częstochowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

– Jest to duże, ogólnopolskie wydarzenie, realizowane dwustopniowo. Najpierw jest ono przeprowadzane drogą eliminacji w szkołach i innych placówkach, które chcą się zaangażować w konkursie na wyższych szczeblach. Ten organizują oddziały regionalne lub wojewódzkie. Właśnie w ostatni czwartek i piątek był etap śląski, który cieszył się bardzo dużą popularnością, w porównaniu z poprzednim rokiem. Rok temu było niecałe 100 uczestników, teraz natomiast 380 – powiedział Karol Krajewski.

W czasie Olimpiady rozegrano turnieje w sześciu różnych grach, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej. W uczestnictwie chodziło zarówno o to, by poznać historię, jak też wykazać się pewną wiedzą o niej.

– Wiedza historyczna potrafiła okazać się kluczowa. Gdy podczas rozgrywki nie udało się rozstrzygnąć, kto zajmuje pierwsze miejsce w danej konkurencji, rozstrzygano to za pomocą testu wiedzy. Wszyscy nasi uczestnicy w tych testach wykazywali się doskonałą wiedzą i bardzo często różnica w rozstrzygnięciu trzech pierwszych miejsc była dosłownie symboliczna – dodał.

Tegoroczna Olimpiada była już drugą odsłoną rozgrywek zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Finałowe zmagania odbędą się w kwietniu 2024 roku w Warszawie. Do marca w głównych miastach Polski odbywają się kwalifikacje regionalne.

BNO

 

Skip to content