W czwartek, 4 kwietnia w auli Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie miała miejsce konferencja pod hasłem „Jestem osobą z autyzmem – daj mi szansę”, na której omawiane były problemy związane ze spektrum autyzmu.

Agnieszka Nowak, wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie przybliżyła jakie tematy poruszone zostały podczas czwartkowej konferencji:
– Konferencja jest organizowana od 25 lat. Poświęcona jest tylko tematyce osób w spektrum autyzmu, małych dzieci, uczniów, osób dorosłych, ale także ich rodzin, rodziców, rodzeństwa. Zainteresowanie konferencją z roku na rok jest coraz większe, czyli to nasze zapotrzebowanie na wiedzę, na nowe doświadczenia wzrasta, zapotrzebowanie nauczycieli ze szkół i przedszkoli ogólnodostępnych jest coraz większe.

Jolanta Miękina, dyrektor ZSP nr 23, podkreśliła różnice jakie odczuwają osoby ze spektrum autyzmu podczas codziennych czynności:
– Myślę, że są to osoby, które też w inny sposób reagują na pewne bodźce zewnętrzne, inaczej odbierają to nasze środowisko. I dlatego to jest tak trudne w szkołach, przedszkolach, w instytucjach, gdzie tych bodźców i słuchowych, i wzrokowych jest bardzo dużo. I my na tyle jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że potrafimy wykluczać, potrafimy wyłączyć się.
Jeśli słuchamy czegoś ciekawego, to nie patrzymy, czy światło jest odpowiednie, nie dochodzą do nas dźwięki z zewnątrz, bo jesteśmy zainteresowani tym, co w tej chwili słuchamy bądź oglądamy, u osób w spektrum bardzo często jest tak, że wszystkie te dźwięki, bodźce dochodzą równocześnie o tym samym natężeniu. Więc to już mówi nam o tym, jak trudno im często być w takim środowisku, gdzie nie da się wyłączyć. Myślę, że to my osoby neurotypowe powinniśmy pamiętać, że możemy to środowisko tworzyć bardziej przyjazne, że możemy te bodźce tak dostosowywać i dopasowywać, żeby te osoby czuły się jak najlepiej.

W kontaktach z osobami ze spektrum autyzmu istotną rolę pełni odpowiednie podejście i relacja, zaznacza dyrektor Miękina:
– Najważniejsze jest podejście i relacje, ale także otwartość na to, żebyśmy zauważali, że tak jak teraz, ostatnio podkreślamy to, że wszyscy jesteśmy tacy sami i żebyśmy zauważali, że mają takie same potrzeby i prawa, które mamy również my i te relacje, jeśli będą oparte na uszanowaniu tej odmienności, inności sposobu myślenia, funkcjonowania, ale respektowaniu wszystkich naszych praw będzie tą płaszczyzną, która zapewni bardzo dobre funkcjonowanie tym osobom w społeczeństwie.

Na konferencji pojawili się także prelegenci nie tylko z Polski. Jedna z prelegentek, a zarazem Naczelnik Oświaty w ukraińskim mieście Borysław wspomniała, że było to wartościowe spotkanie, z którego wyniosła cenne doświadczenie:
– Poznaliśmy dużo. Tutaj państwo z takimi dziećmi, które mają autyzm pracują już około 30 lat. A my jesteśmy nowi w tej sprawie, bo pracujemy tylko 6 lat. I taki oddział jest u nas otwarty przy oddziale oświaty. Z dorosłymi ludźmi chorymi na autyzm pracuje organizacja, Caritas. I myślę, że dużo tutaj poznaliśmy i weźmiemy coś dla siebie i będziemy wprowadzać to na Ukrainie.

Prelegentka wyjawiła także, co zrobiło na niej największe wrażenie:
– Spodobało mi się, że na placu były zebrane dzieci i było takie serduszko z niebieskimi, wstążkami. To nam się spodobało, też wprowadzimy to u siebie. Zobaczyliśmy jeszcze współprace, która się nadaje dla dorosłych. Bo dla dzieci już znamy, a dla dorosłych jeszcze się uczymy.

W piątek, 5 kwietnia zorganizowany zostanie marsz poświęcony także problemowi autyzmu. Więcej na ten temat mówi Monika Lewandowska – Lipa nauczycielka z ZSP nr 23:
– Na marszu będzie dużo placówek, szkół Częstochowskich, które zostały zaproszone. Ogólnie bardzo dużo szkół się zgłosiło i bardzo się cieszymy z tego powodu. Spotykamy się na placu Daszyńskiego przed godziną 10.00 i idziemy do placu Biegańskiego takim marszem, spacerem ze wszystkimi naszymi szkołami Częstochowskimi. Zaprosiliśmy konną policję, więc będą nam towarzyszyć, również będą bębny. Także będziemy, myślę, w takim rytmie serca iść w tym marszu, ponieważ w tym roku przewodnim naszym takim hasłem jest rytm serca. Celem marszu jest uświadomienie sobie, że wśród nas są osoby z autyzmem, ze spektrum autyzmu i chcemy się z nimi łączyć jakby solidarności.

Termin zorganizowania konferencji nie był przypadkowy ponieważ 2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych z tą przypadłością.

PJU

„Jestem osobą z autyzmem...” – konferencja naukowa

Skip to content