W najbliższych dniach możemy spodziewać się upałów na terenie Częstochowy. Temperatury mogą osiągnąć nawet do 32 stopni. Podczas upałów ważne jest systematyczne uzupełniania płynów – im częściej sięgniemy po wodę, tym lepiej.

Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznacza, że pojawią się wysokie temperatury, podczas których mogą wystąpić burze:
– Przed nami weekend z wysokimi temperaturami powietrza związane ze upalnym zwrotnikowym powietrzem, jakie do nas napłynie. W związku z tym upały dadzą się o sobie znać w województwie śląskim, w tym także w regionie częstochowskim. W sobotę i niedzielę w Częstochowie prognozujemy w ciągu dnia 31-32 stopnie. Z czego w sobotę będzie słonecznie i bezchmurnie, a w niedzielę mogą się pojawić opady i niewielkie burze. W nocy z soboty na niedzielę temperatura wyniesie 19 stopni Celsjusza. Czeka nas typowo letni weekend.

Pogoda potrafi dać się we znaki i dokuczyć. W jaki sposób odpowiednio należy się nawadniać? Wskazówki na ten temat podaje dietetyk kliniczna, Monika Przystalska:
– Podejście zadaniowe polega na wyliczeniu ilości wody koniecznej do wypicia w ciągu dnia, Podpisujemy butelkę o takiej samej pojemności co nasze dzienne zapotrzebowanie organizmu na wodę. Naszym celem jest wypicie jej całej do końca dnia. Jak na koniec dnia zobaczymy pustą butelkę to oznacza wielki powód do dumy i dalszą motywację do wyrobienia tego nawyku na stałe. Jeśli nie, to pojawią się wyrzuty sumienia, że nie udało się tego wykonać zadania w stu procentach. Wtedy należy się nie poddawać i podjąć się kolejnego podejścia następnego dnia, by wyrobić sobie zdrowy nawyk.

Przystalska podkreśla, że najlepiej nawadniać się samą wodą lub wodą z miętą i cytryną :
– Nie pijmy lemoniady cały dzień, gdyż to spowoduje strukturyzowanie cukru w naczyniach krwionośnych przez cały dzień i w efekcie może wystąpić nadwagą lub odpornością insulinowa. Jeśli już pijemy lemoniadę to po treningu, kiedy zgubiliśmy trochę glukozy i trzeba je zasilić.

Bryg. Dariusz Andryszkiewicz, rzecznik prasowy komendanta Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie zaznacza, że nadchodząca pogoda niesie ze sobą wiele zagrożeń:
– Tak ładna pogoda daje wiele pozytywnych doznań dla człowieka, ale też dużo zagrożeń. Chociażby pozostawianie otwartych okien w domach w momencie intensywnej zmiany pogody, zostawianie zwierząt i dzieci w samochodach, brak krótkich przerw podczas podróży, zmęczenie kierowców, oślepiające słońce, brawura jazda kierowców w pozornie bardzo dobrych warunkach pogodowych. Stąd apelujemy, by nie dawać się zwieść pięknej, letniej pogodzie i być zawsze czujni. Traktujmy ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami w pogodzie poważnie, gdyż to wszystko jest robione w dobrej wierze i dla ochrony życia oraz mienia.

W przypadku jeśli ktoś w wyniku nadmiernego wpływu upału odwodni się, doświadczy przegrzania organizmu lub udaru, należy skontaktować się ze służbami ratunkowymi poprzez alarmowy numer 112.

PJU

Skip to content