Nowy stadion Rakowa coraz bliżej?

Miasto podpisało umowę na opracowanie wstępnego studium wykonalności dla budowy nowego stadionu piłkarskiego. Rozpoczęły się też prace nad rozbudową zaplecza treningowo-szkoleniowego na obecnym obiekcie Rakowa Częstochowa. Odbyło się już pierwsze spotkanie władz miasta i przedstawicieli klubu z prezesem warszawskiej firmy Agraria, która w ciągu 4 miesięcy ma przygotować studium.

Opracowanie studium wykonalności będzie podzielone na cztery części. Więcej na ten temat mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowa, Włodzimierz Tutaj:
– Opracowanie w pierwszej części będzie zawierać analizę rynku stadionów, ze względu na wielkość widowni, w skali miasta, regionu i Polski, a także oszacowanie popytu i zainteresowania potencjalnych użytkowników ze wskazaniem optymalnej wielkości obiektu w kontekście celów i potrzeb klubu. Druga część to analiza techniczna i finansowa z opisem stanu oraz parametrów istniejącej infrastruktury, oceną potencjalnych lokalizacji, schematem funkcjonalnym obiektu, wskazaniem kluczowych elementów, w tym optymalnej wielkości trybun (zgodnie z aktualnymi wytycznymi PZPN) oraz możliwych rozwiązań projektowych. Ta część zawierać będzie także analizę kosztów realizacji inwestycji oraz przewidywanych kosztów eksploatacji. Trzecia część to identyfikacja zadań i ryzyk mających wpływ na przedsięwzięcie, a czwarta to wnioski i rekomendacje.

– Doceniamy i obserwujemy dalsze plany związane z budową nowego stadionu w Częstochowie – mówi rzecznik prasowy Rakowa Częstochowa, Szymon Sobol:
– Kilka tygodni temu na konferencji prasowej władze miasta informowały o tym, że wybiorą firmę, która po prostu przeprowadzi profilaktyczne i kompleksowe badania związane z tym, gdzie taki stadion miałby powstać i na ile tysięcy miejsc, w jakiej lokalizacji, z czego miałby być finansowany. To się dzieje, natomiast to jest tak naprawdę zadanie miasta. My natomiast obserwujemy i oczywiście klub przekazał władzom miasta, że jesteśmy do dyspozycji zarówno miasta, a także firmy, która te badania będzie przeprowadzać. I tak naprawdę we wszystkim możemy pomóc i przedstawić też swoje stanowisko, czy jakąś swoją chęć pokazania, jak z naszej perspektywy najlepiej by to wyglądało.

Szymon Sobol wspominał także o remontach, które ruszyły już przy Miejskim Stadionie w Częstochowie:
– Tak naprawdę każdy kibic czy mieszkaniec Częstochowy, który obok ulicy Limanowskiego 83 będzie przejeżdżał lub przechodził, to zwrócił uwagę na to, że na naszym obiekcie coś się dzieje.
Było mówione już kilka tygodni temu, że ruszyły prace związane z drugim etapem rozbudowy stadionu przy ulicy Limanowskiego 83, który polega na rozbudowie dwóch budynków klubowych, a także modernizacji boiska treningowego. To wszystko krok po kroku się dzieje. Oczywiście wszystko zgodnie z planem. Wiadomo, że przed nami kilka miesięcy remontów, które będą się odbywać, co na pewno będzie jakimś utrudnieniem w takim życiu codziennym, czy dla pierwszej drużyny, czy dla pozostałych pracowników klubu. Natomiast ten efekt na pewno sprawi, że będzie nam po prostu troszkę łatwiej i przede wszystkim komfortowo pracowało, bo tego miejsca będzie trochę więcej.

Opracowanie powinno być gotowe w połowie lipca. Zostało zlecone firmie wyłonionej w konkursie ofert kosztem 157 tys. zł brutto.

PJU

Skip to content