Zespół „Jedynka pod prądem” złożony z uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie działa od maja 2018 roku. Brał już udział w wielu imprezach szkolnych oraz konkursach międzyszkolnych. Opiekunem zespołu jest Jan Głowacki, który był gościem Poranka Radia Fiat.
Jakie jest zainteresowanie w dzisiejszych czasach młodzieży muzyką? – Zadaniem i powołaniem takich ludzi, jak ja, jest te dzieci zarażać muzyką – mówi Jan Głowacki, nauczyciel muzyki oraz instruktor śpiewu:
– Wyciągać ich od komputerów, od telefonów, pokazywać, że obcowanie z muzyką jest po prostu przyjemne, że te umiejętności, które nabywają grając na instrumentach, potem przydają im się w życiu, że generalnie ta muzyka ich rozwija, uwrażliwia. Nie jest to może łatwe w dzisiejszych czasach, ale jednak odnosi skutek. Widać to na przykład, kiedy tworzy się chór w szkole, kiedy te dzieci widzą, że w grupie mogą zrobić coś razem, chętnie potem dołączają, też biorą udział w takim szerszym gronie. Nie jest to może łatwe, ale sprawia bardzo dużą satysfakcję, czy to na gruncie szkolnym, bo przecież teraz pracuję zarówno w Szkole Podstawowej nr 1, ale mam też przyjemność uczyć w Liceum Adama Mickiewicza i w Zespole Szkół Technicznych. Tam też spotykam młodzież, która bardzo często dojeżdża z różnych miejscowości, które bardzo często grają w orkiestrach dętych. I po prostu tworzymy zespoły, tworzymy utwory, w których wykorzystujemy instrumenty dęte, skrzypce.
Jan Głowacki od dziecka interesował się muzyką i słuchał przeróżnych stylów. Muzyk wyjaśnia, jak to wyglądało na przestrzeni lat i czego słuchał przez ten czas:
– Bardzo szerokie spektrum. W młodości, ponieważ miałem pięciu starszych braci, bardzo dużo słuchałem jazzu, bo oni byli miłośnikami jazzu. Ta muzyka jazzowa gdzieś mi w duszy gra. Od małego dziecka tata, który się pochylał nad rysowaniem projektów włączał tylko i wyłącznie muzykę klasyczną. Do tej pory brzmi mi w uszach jego powiedzonko „Mateusz, płytę przełóż”. Oczywiście nie miałem na imię Mateusz, ale tak się rymowało. Tata nie chciał się odrywać od pracy, ja leciałem i przekładałem płyta winylową na drugą stronę i włączałem dalszą część, więc muzyka klasyczna też w duszy gra. Potem oczywiście nie sposób w liceum nie słuchać muzyki rockowej, popowej. powiem szczerze tak, słucham każdej muzyki, każdej dobrej muzyki. Każda muzyka przekazuję troszeczkę co innego, ale też tego uczę dzieci, że po prostu w tych piosenkach zaklęte są uczucia, zaklęte są emocje. Poprzez muzykę można wyrazić i uczucie, i emocje, i stan ducha.
Zgodnie z przekazami biblijnymi twórcą muzyki był Jubal. W Księdze Rodzaju określany jest jako przodek wszystkich tych, którzy grają na flecie i lirze. Obecnie istnieją aż 1264 gatunki muzyki rozrywkowej. Według licznych statystyk, najpopularniejsze wśród odbiorców są POP, rock, dance, electronic, house, hip-hop, rap, trap, classical, opera, soul, blues, R&B oraz metal.