26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Celem obchodów jest promowanie transplantologii oraz podniesienie świadomości społecznej w zakresie procedur związanych z przeszczepami i przekazywaniem organów po śmierci. O tym m.in. w Poranku Radia Fiat mówiła dr Jolanta Majer, szpitalny koordynator transplantacyjny z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Jednym z najsłynniejszych przeszczepów był przeszczep serca w 1985 roku, który z powodzeniem przeprowadził dr Zbigniew Religa. W Polsce w 2022 roku przeszczepiono od zmarłych dawców 1400 narządy. Jak wygląda statystyka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie mówi dr Jolanta Majer:

– Pacjentów oczekujących na przeszczepy mają zanotowane głównie ośrodki, które są szpitalami transplantacyjnymi. Natomiast my jako Szpital Wojewódzki jesteśmy bardziej szpitalem donacyjnym, więc sami w sobie nie przeprowadzamy procesu transplantacji narządu. Natomiast mamy pod opieką pacjentów, którzy na takie zabiegi oczekują. Są to pacjenci np. w stacji dializ bądź pacjenci ciężko chorzy z niewydolnością serca albo z niewydolnością wątroby. Ale mamy też, że tak powiem, tą drugą stronę, jak gdyby, do zrealizowania w swoich zadaniach, czyli generalnie rzecz biorąc poszukiwanie i przygotowywanie sytuacji, w której moglibyśmy pozyskać narządy, czyli po prostu donacje.

Czy każdy może zostać potencjalnym dawcą organów? Jakie warunki musi spełnić osoba, która chciałaby zostać dawcą? Okazuje się, że w tym może pomóc szpitalny system jakości, który zostanie wprowadzony w Wojewódzkim Szpitalu:

– Szpitalny system jakości to system, który teraz będziemy wprowadzali w naszym szpitalu, tak żeby dać szanse jak największej liczbie pacjentów na uzyskanie przeszczepu i nie tracić sytuacji, w których można byłoby pobrać narządy, a na przykład taka sytuacja miałaby się nie wydarzyć. Tutaj będą powstawały teraz w naszym szpitalu procedury, będziemy przechodzili kontrolę tego systemu jakości, będziemy tak, jak gdyby zapoznawali szeroko personel szpitala z możliwościami, które niesie już w tym momencie współczesna transplantologia. To ma spowodować, że pobrań narządów być może będzie więcej i na to bardzo liczymy. Osoby, które dzięki tym pobraniom będą miały przedłużone życie, też będzie ich więcej.

Przeszczep narządu lub tkanek to często jedyna metoda ratująca życie i zdrowie pacjentów. W Polsce od 1995 r. obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie narządów, jednak okazuje się, że liczba przeszczepów jest wciąż niepokojąco mała. Światowy Dzień Donacji i Transplantacji to okazja, by każdy uświadomił sobie, że dar, jaki można złożyć, także po naszej śmierci, drugiemu człowiekowi może uratować życie człowieka albo nawet wielu ludzi.

 

Skip to content