Rusza rekrutacja w szkołach podstawowych

W dniu 1 marca 2024 r. rozpocznie się zgłaszanie uczniów do klas I szkół podstawowych zamieszkałych w obwodzie danej szkoły oraz rekrutacja dla dzieci spoza obwodu, jeśli dana szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami. Nabór do klas I szkół podstawowych będzie odbywał się z wykorzystaniem systemu elektronicznego.

Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, Rafał Piotrowski przedstawia kiedy będą trwać zapisy w szkołach:
– Wiosna powolna, zbliżająca się to też czas przygotowania się do różnych nowych wyzwań edukacyjnych, czyli rozpoczynamy rekrutację szkół podstawowych w marcu, a też powolutku będziemy się szykować do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. I jeśli chodzi o rekrutację do szkół podstawowych, ona rozpoczyna się od 1 marca i będzie trwała do 15 marca do godziny 15, a więc złożenie wniosków do szkół podstawowych.

Piotrowski wyjaśnia także podstawowe zasady, jakie będą obowiązywać podczas rekrutacji do szkół podstawowych:
– Przede wszystkim młody człowiek i jego opiekunowie prawni rekrutują dziecko do szkoły obwodowej, a więc tam, gdzie należy do obwodu szkoły. Rodzice taką informację pewnie już mają przekazaną ze szkół, gdzie są przypisani do szkoły obwodowej. I tak jak w latach poprzednich oczywiście największe zainteresowanie, jest tych dzieci w nowo budujących się, rozwijających się dzielnicach, czyli Północ i Parkitka tam, gdzie jest największy ruch. Powiem, także że wszyscy uczniowie i uczennicy dostaną się do placówek szkolnych.

Przed rozpoczęciem rekrutacji w wielu szkołach organizowane są Dni Otwarte. Dla kogo? Wskazuje Jadwiga Łuszcz, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie:
– Przed rekrutacją szkoły chcą się pokazać jak z najlepszej strony i dlatego robią Dni Otwarte. Zapraszają przedszkolaków, pobliskich przedszkoli na taki dzień otwarty, gdzie pokazują sale, organizują ciekawe zajęcia.

System pozwala na kandydowanie równocześnie do 3 oddziałów klas I szkół podstawowych w kolejności zgodnej z preferencją.

PJU

Skip to content