Wyciągnij pomocną dłoń – bezdomni potrzebują wsparcia

Okres zimowy to czas trudny dla osób bezdomnych. Gdy temperatura spada poniżej zera, każda pomoc dla osób bez dachu nad głową jest na wagę złota. Na terenie Częstochowy działa szereg instytucji i organizacji wspólnie zajmujących się przeciwdziałaniem problemowi bezdomności. Między innymi o pomocy bezdomnym w Poranku Radia Fiat mówiła Olga Dargiel, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Jaka jest rola MOPS-u w pomaganiu bezdomnym w czasie zimowym z innymi instytucjami i organizacjami?

– MOPS koordynuje te wszystkie działania, spina je w jedną całość. Mamy też tego koordynatora takiego wojewódzkiego u nas w MOPsie, który również działa na rzecz, to jest ten gminny koordynator, który działa na rzecz tego spajania właśnie całej tej polityki, współpracy na rzecz przeciwdziałania problemowi bezdomności. To taka rola ważna, ale tak jak mówię, zawsze staramy się podkreślać jednak, że bez naszych partnerów tutaj te działania nie byłyby tak pełne, więc to jest fantastyczne, że możemy wspólnie pracować na rzecz drugiego człowieka.

Zastanawiać może zachowanie osób bezdomnych, mianowicie to, dlaczego nie szukają pomocy w tak trudnym dla siebie czasie. Olga Dargiel podkreśliła, że nie można generalizować każdego przypadku, bo każda osoba jest inna, z własną, zwykle trudną, historią:

– Bardzo ważne też jest, żeby podejść do każdego człowieka bardzo indywidualnie, do tej jego historii, bo one są bardzo trudne często. Natomiast oczywiście możemy wychwycić takie ogólniki trochę. Często wiem, że streetworkerzy słyszą, „ja chcę być wolny, chcę żyć tak jak chcę żyć i nie mówcie mi co mam robić”. I tak rzeczywiście też bywa. No niestety mówimy też tutaj często o nałogach, o nałogu alkoholowym, który sprawia, że z jednej strony te osoby nie chcą iść do placówek, no bo tam trzeba jednak porządkować się tym zasadą i nie ma możliwości spożywania tego alkoholu. Więc tutaj niestety też to jest duży problem i wtedy trzeba przede wszystkim skupić się na początek na tej pracy, która skierowałaby te osoby na leczenie.

Zachęcamy do tego, by zgłaszać miejsca, gdzie nocują osoby bezdomne. Jedynie w taki sposób można uchronić je przed poważnym wyziębieniem lub zmarznięciem. W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia należy powiadomić służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

Skip to content