Do kogo modlić się, gdy bolą zęby? Do św. Apolonii, która oddała swoje życie w imię wiary w Jezusa Chrystusa. W tym roku wspomnienie świętej wypada w czwartek.

Św. Apolonia przed śmiercią przeszła okrutne tortury, które przyczyniły się do tego, że stała się świętą właśnie od bólu zębów. Więcej na ten temat mówi Piotr Kuźnik, lekarz-stomatolog, który w swoim gabinecie mieści także jedyne w swoim rodzaju Muzeum Stomatologii:

– W 249 r. św. Apolonię spotkało wielkie nieszczęście. Została schwytana przez Arabów, którzy kazali jej wyrzec się wiary chrześcijańskiej. Poddali ją torturom, m.in. wyłamano jej szczęki, pobito, połamano kończyny. Następnie oprawcy rozpalili stos, grożąc, że jeśli nie wyrzeknie się Chrystusa, to spalą ją żywcem. Ta, po namyśle, sama wskoczyła w płomienie, oddając swoje życie za chrześcijaństwo.

Na jednej ze ścian gabinetu częstochowskiego stomatologa można dostrzec sporej wielkości mozaikę, na której widnieje właśnie św. Apolonia:

– Ta wyjątkowa, secesyjna mozaika byłam zrobiona na moje zamówienie, według obrazka z początku XX wieku. Wizerunek św. Apolonii jest zdobiony ornamentami, znamiennymi dla epoki modernizmu. Święta w jednej dłoni trzyma kleszcze, między którymi widnieje ząb – symbolizują uśmierzenie bólu, w drugiej ręce zaś trzyma zieloną gałązkę, przypominającą tortury, jakim poddana została męczennica.

Muzeum Stomatologii, usytuowane jest w gabinecie stomatologicznym lekarza Piotra Kuźnika, znajdującym się przy ul. Jasnogórskiej 92. Obejrzeć tam można kilkanaście tysięcy eksponatów, związanych z dawnymi metodami leczenia zębów.

Linda Nocoń

Galeria: Radio Fiat

9 lutego wspominamy św. Apolonię, patronkę stomatologii

Skip to content