“CYPR 2013” otwarcie wystawy w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie

cypr

Galeria fotografii „Art-Foto” w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie, przy ul. Ogińskiego 13 zaprasza na otwarcie poplenerowej wystawy fotografii „CYPR 2013” . Otwarcie wystawy już w najbliższy piątek, 7-ego lutego o godz. 18.00. Wernisaż wystawy będzie można oglądać do 05.03. Galeria czynna jest w poniedziałki, środy i piątki od 8.00 do godz. 18.00, we wtorki i czwartki od godz. 8.00 do godz. 15.00. Wstęp na wystawę jest wolny.

Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić , aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali – Don McCullin.

Plener fotovideo na Cyprze to kolejna oryginalna forma edukacji fotograficznej, przełamująca stereotypy upowszechniania kultury, zaproponowana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Nowatorska forma propagowania fotografii jako dziedziny sztuki poprzez kształtowanie związków pomiędzy turystyką a artystyczną fotografią znakomicie wpisuje się w archetyp współczesnej kultury. Tradycja promowania idei fotografii podróżniczej stała się ważnym elementem działania ośrodka znakomicie wzbogacającym warsztat fotografa, czyniąc go jednocześnie bardziej aktywnym odbiorcą jak i twórcą kultury. Historia fotograficznych działań plenerowych sięga kilkunastu lat , a szlak fotograficznych wędrówek wiódł przez takie kraje jak Słowacja, Turcja, Hiszpania, Sycylia, Korsyka, Korfu, Grecja, Ukraina, Chorwacja, Włochy i Tunezja. Byliśmy też w wielu atrakcyjnych miejscach w Polsce. Setki tysięcy fotografii, olbrzymia ilość doświadczeń i niezapomnianych doznań kształtujących wrażliwość na różnorodność otaczającego nas świata znakomicie procentuje w wychowaniu człowieka dla którego kultura jest podstawowym aspektem ludzkiej egzystencji. Ma to olbrzymi wpływ na wychowanie człowieka kulturalnego ceniącego niezwykłą rolę PASJI nadającej życiu sens istnienia, czyniąc go jednocześnie szczęśliwym. Fotografia staje się pewnego rodzajem pomostu pomiędzy wewnętrzną strukturą duszy a tym co nas otacza. Zdjęcie to stan umysłu pozwalający na przeżywanie piękna coraz bardziej skomplikowanego świata. Całkowicie zgadzam się z powiedzeniem znanej podróżniczki, redaktora naczelnego National Geograpfic , Martyny Wojciechowskiej „Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki”.

Plenery fotograficzne organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie to propozycja dla wszystkich, którzy chcą połączyć pobyt w interesujących miejscach na świecie z możliwością wykonania świadomych fotografii, które nie są tylko barwną pocztówką z wakacji ale dojrzałą fotograficzną interpretacją rzeczywistości. Żelaznym elementem edukacyjnym takich warsztatów plenerowych są wykłady na tematy związane z specyfiką fotografii podróżniczej. Cypr Północny to kraj o niezwykłej historii i barwnej tradycji, urzeka swymi krajobrazami i przyciąga zabytkami. Jego powolny, sielski sposób życia, niewielkie zaludnienie i często spotykane puste przestrzenie powodują, że tutaj czas zdaje się płynąć swoim własnym rytmem.
To kraj którego właściwie nie ma, ponieważ uznawany jest tylko przez Turcję co stanowi także dodatkowy element niezwykłości tego miejsca. Fotograf znajdzie tu niepowtarzalne motywy występujące tylko w tym miejscu na ziemi. Zwiedziliśmy całą Północną część Cypru delektując się jego niezwykłością i klimatycznymi zakątkami. Koniecznie trzeba odwiedzić Kyrenie, Półwysep Karpaz, Famaguste, Nikozje. Niezapomniane wrażenie robią dziewicze, złote plaże których jest tu olbrzymia ilość. Jeśli dodamy do tego jeszcze krystalicznie czyste morze i minimalną ilość turystów którzy są tu prawie niewidoczni, będzie to pełny, magiczny obraz Cypru Północnego nazywanego Wyspą Afrodyty.

Sławomir Jodłowski
komisarz pleneru