Dni Europejskiej Kultury Ludowej już po raz 18. w Częstochowie! Rozpoczną się dzisiaj (02 września) a zakończą w niedzielę. Tak jak w życiu człowieka 18 lat to wejście w dorosłość. W tym roku szykują się zmiany. Do tej pory plan zapełniały występy zespołów folklorystycznych z kraju i zagranicy. Już od kilku lat włączono występy zespołów folkowych, natomiast w tym roku cała impreza ma mieć kształt festiwalu, mówi dyrektor Gaude Mater, Tadeusz Piersiak:
– Doszliśmy do wniosku, że pora na to, aby te akcenty folkowe zmieniły się w prawdziwy koncert festiwalowy. W niedzielę, kiedy w mieście będziemy mieć najwięcej rolników i zainteresowanych prezentacjami nowości agrotechnicznych przygotowaliśmy występy dwóch zespołów: Zespółu Pieśni i Tańca Częstochowa i Zespółu Regionalnego Błędowice z Czech.
Od piątku na scenie umiejscowionej na placu Biegańskiego występują gwiazdy sceny folkowej. Między innymi zespół z częstochowianinem w składzie:
– Folkowi poświęcony będzie piątek i sobota. Pokażemy częstochowskiej publiczności 6 zespołów. Z tego programu jesteśmy naprawdę dumni. Gwiazdami są właściwie wszystkie zespoły. Wreszcie będziemy gościć zespół Dagadana. W jego składzie częstochowianin – Mikołaj Pospieszalski.
Oprócz zespołu Dagadana zaproszone zostały zespoły o różnych inspiracjach. Jest zespół Fanfara Awantura, który grał z Kayah utwory Bregowica w bałkańskim stylu, zespół folkowo-jazzowy – Bracia Olesiowie, muzyka żydowska w wykonaniu zespołu Sephardic Jews i wiele innych.

KN

Źródło foto: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater

Skip to content