Idzie wiosna – co z wymianą opon i klimatyzacją?

Fot. Radio Fiat/BNO

Czy zimą, czy latem, kierowcy stoją przed dylematem – już zmieniać opony czy jeszcze zaczekać? Mniej wymagający i bardziej wygodni kierowcy rozwiązują problem użytkowaniem opon całorocznych lub, jak kto woli – wielosezonowych. Inni uważają jednak, że jeśli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę do niczego i decydują się na zmianę ogumienia, gdy tylko jest na to odpowiedni sezon.

No właśnie, a kiedy czas na zmianę opon jest właściwy? Na to pytanie odpowiada Damian Sułczyński, serwisant w firmie TAR-MAG w Częstochowie.

– Wymiana opon z zimowych na letnie jest konieczna, gdyż powyżej 7°C temperatura opony się zwiększa, co powoduje utratę przyczepności i właściwości jezdnych. Dodatkowo zimówki na rozgrzanej drodze generują większy hałas i szybciej się zużywają. Najtańszym kosztem kończy się to wymianą opon, a najgorszym – poślizgiem prowadzącym do kolizji lub wypadku. Analogicznie działa to w drugą stronę – letnia opona w okresie zimowym zupełnie nie spełnia swoich wymagań przy niskich temperaturach. Wielu kierowców bagatelizuje ten temat, ponieważ obecnie polskie prawo nie nakazuje sezonowej wymiany opon – dodał mechanik.

Gdy korzystamy z samochodu, nie tylko opony powinny być naszym punktem zainteresowania w czasie coraz cieplejszych dni. Wiele osób zapomina o serwisie klimatyzacji, który do zdrowego korzystania jest kluczowy właśnie wiosną. Niedezynfekowana klimatyzacja w domu, czy w samochodzie to pewne źródło grzybów i pleśni, szkodliwych dla naszego zdrowia. Ponadto bez odpowiedniego serwisu cierpi także sam układ.

– Czyszczenie i serwis klimatyzacji powinno się robić minimum raz w roku. Taki zabieg przedłuża życie układu i jego części, takich jak kompresor, czy sprężarka, która potrzebuje specjalnego oleju do poprawnej pracy. Trzeba też pamiętać o filtrze kabinowym – przypomniał serwisant Piotr Graczyk.

Klimatyzacja sama w sobie nie jest szkodliwa, natomiast nieumiejętne korzystanie z niej już tak. Istnieje złota zasada, by powietrze w pomieszczeniu było niższe od tego na zewnątrz w zakresie od 5°C do 7°C.

– Przyjmuje się, że najkorzystniejsza temperatura w schładzanym pomieszczeniu wynosi od 21°C do 25°C. Należy przy tym pamiętać, że nie można zbyt gwałtownie zmieniać tych temperatur, bo może to doprowadzać do częstych przeziębień, zmniejszenia metabolizmu, bólów głowy i mięśniowych – tłumaczyła Renata Cierpiał, specjalista medycyny rodzinnej.

Zmiana opon na odpowiadające sezonowi czy serwis klimatyzacji to nie trend, który daje okazję na zarobek dla warsztatów. To dbanie o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Warto pomyśleć o tym jeszcze przed sezonem, gdzie kolejki w serwisach nie są jeszcze tak długie.

BNO

Skip to content