Już od trzech lat polska policja prowadzi akcję pt. „Policyjna Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym”. Projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, dzięki aktualizowanej na bieżąco mapie o kolejne tragiczne w skutkach wypadki. Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród służb czy mediów, ale i zwykłych kierowców.
Młodszy aspirant Szymon Czysz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przekonuje, że założeniami tegorocznej edycji programu jest przede wszystkim zwiększenie świadomości wśród kierowców, że kierowanie pojazdem zawsze niesie ze sobą ryzyko wypadku, czy nawet śmierci. Należy więc wystrzegać się nie tylko szybkiej jazdy, czy ostrych zakrętów, ale i innych kierowców, ponieważ tragiczny w skutkach w którym weźmiemy udział, może być całkowicie nie z naszej winy.
Statystyki są bardzo ponure, Polska na mapie prezentowanej przez policję jest usłana czarnymi kropkami – symbolizują one te wypadki, w których śmierć odniosła co najmniej jedna osoba. Pozytywną wiadomością jest to, że Śląsk, w tym region częstochowskiego, należy do bezpieczniejszych miejsc, chociaż i tutaj zdarzają się śmiertelne wypadki. Jak informuje policja, to wcale nie alkohol jest najczęstszą przyczyną karamboli, a szybka jazda i niedostosowanie stylu jazdy do warunków atmosferycznych. Silny wiatr, deszcz, bezchmurna pogoda, każde z nich wymaga od kierowcy innego prowadzenia pojazdu.
Czy można więc w jakiś sposób zapobiec tym zdarzeniom? A przynajmniej zminimalizować szanse ich występowania, skoro nawet jadąc zgodnie ze wszystkimi przepisami, wypadek może spowodować inny kierowca? Policja ma na to rozwiązanie – profilaktyka. Należy sprawdzać stan techniczny samochodu przed każdą dłuższą trasą. Chociażby tak prowizoryczna rzecz jak wymiana oleju czy płynu hamulcowego może okazać się zbawienna dla naszego, lub cudzego życia
Statystyki policyjne oraz mapa mówią wyraźnie, wypadków śmiertelnych jest bardzo dużo, lecz mniej niż w roku 2020. Wiemy również, że główną przyczyną jest nie alkohol czy psychodeliki, a brawurowa jazda. Zapytaliśmy więc częstochowian, jak oceniają kulturę jazdy wśród kierowców, a opinie są mieszane. Młodzi maja wiele zarzutów względem kierowców, osoby starsze z kolei nie widzą większego problemu w tym, jak zachowują się prowadzący pojazdy.
Policyjna mapa wypadków jest na bieżąco aktualizowana. Znaleźć ją można m.in. na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.