W sobotę, 29 lipca, w gmachu Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica miał miejsce wernisaż, otwierający najnowszą wystawę pt. „Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej”. Podczas otwarcia zaprezentowano setki dzieł artystycznych – głównie obrazów, będących kreatywną interpretacją słynnego jasnogórskiego wizerunku Czarnej Madonny.

Jak się okazuje, ludzka wyobraźnia jest niemalże nieograniczona. I chociaż tym razem przedstawiciele częstochowskiego muzeum zdecydowali się przygotować wystawę monotematyczną, tak zdaniem organizatorów, paradoksalnie uwolniło to ogromne pokłady kreatywności. Więcej o wystawie mówi Ewelina Mędrala-Młyńska, kuratorka i pomysłodawczyni wydarzenia: – Otwarcie wystawy jest pokłosiem projektu, który jakiś czas temu zapoczątkował Borys Fiodorowicz ze swoim obrazem “Sorry Polsko”, który namalował w związku z kryzysem uchodźczym na granicy Białorusi i Unii Europejskiej. Nasza wystawa, dofinansowana przez Ministerstwo Kultury, przedstawia prawie 200 obiektów, będących artystycznym przeobrażeniem znanego, kanonicznego już wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. 

Modyfikowanie, przerabianie wizerunku Matki Bożej obecnie kojarzy się głównie z agitacjami politycznymi, często wrogimi wobec chrześcijaństwa. Jak zapewnia Mędrala-Młyńska, wystawa nie jest manifestacją poglądów politycznych, a próbą propagowania sztuki: – Jestem pracownikiem kultury i moim zadaniem jest propagować kulturę. Nie chcę mieszać się do bieżących problemów i kłótni politycznych. 

O swoim dziele opowiada częstochowski malarz, Oskar Hutny, jeden z najmłodszych artystów, których dzieła zostały zaprezentowane światu: – Pomysł się pojawił dość spontanicznie, jeszcze podczas gdy studiowałem we Wrocławiu. Wtedy w zasadzie nie miałem dużo materiałów do tworzenia i po prostu wziąłem to, co miałem pod ręką. Wziąłem małą płytę pilśniową i obrazek Maryi. Odrysowałem go kilka razyn potem powieliłem. I tak udało się stworzyć coś… niecodziennego! 

Na wystawie przedstawione zostały także dzieła historyczne, znalezione na strychu lub uratowane od całkowitego zniszczenia. Na jeden z takich obrazów natknęła się malarka Agata Wierny, której zwinny pędzel nadał malunkowi drugie życie: – Obraz znaleźliśmy z mężem w małej chałupce jurajskiej, w której zamieszkaliśmy. Widząc w nim ukryte piękno kultury ludowej, postanowiłam go odrestaurować. Jako że jestem malarką, nie było to trudne.

Wystawa „Karuzela z Madonnami” będzie dostępna w Pawilonie Wystawowym jedynie przez jakiś czas. Ekspozycja będzie dostępna do 19 listopada bieżącego roku.

Na ekspozycji są prezentowane obiekty ze zbiorów własnych oraz m. in. Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie czy Muzeum Narodowego w Kielcach. Do odwiedzin pawilonu w Parku Staszica zachęcają nie tylko organizatorzy wystawy, ale i sami artyści!

Matka nie jedno ma oblicze!

Skip to content