Ministerstwo Rolnictwa w porozumieniu z ośmioma organizacjami producenckimi zapowiada walkę z dezinformacją żywnościową. Chodzi o wychwytywanie i zgłaszanie nieprawdziwych informacji w sprawie prowadzonej polityki żywnościowej i działalności krajowych przedsiębiorców rolnych. Jak podkreślono, fałszywe treści pojawiające się w publicznym obiegu dotyczą też bieżących problemów, na przykład kwestii importu zboża z Ukrainy.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski wskazywał, że za treści mogą odpowiadać przedstawiciele konkurencji naszych firm:

– Dezinformacja żywnościowa ma swój bardzo konkretny kształt tworzy się specjalną grupę docelową, gdzie właśnie zasiewa ten niepokój. Pamiętajmy o tym, że bijemy kolejne rekordy jeżeli chodzi o nasze żywności, nie tylko do krajów UE, ale również na rynki zewnętrzne.

Minister rolnictwa Robert Telus zapowiadał, że w najbliższych dniach rolnicy mogą spodziewać się dalszych działań w sprawie pomocy dla producentów zbóż i tych zajmujących się innymi rodzajami produkcji rolnej:

– Jeżeli chodzi o te dopłaty było sprzedane zboże między 1 grudnia, a 14kwietnia. W tej chwili kończymy zbieranie wniosków. Za chwilę będą wypłacane jeżeli chodzi o nawozy. Jeszcze prawdopodobnie uruchomimy możliwość składania wniosków do dopłaty do nawozów, o której notyfikacje mamy w komisji europejskiej.

W ministerstwie rolnictwa zorganizowano spotkanie z przedstawicielami mediów dotyczące pojawiających się fake newsów z zakresu polityki żywnościowej. Jak podkreślano, nieprawdziwe informacje dotyczą najczęściej ataków na przemysł przetwórstwa mięsnego i kryzysu na rynku zbóż.

Skip to content