Źródło fot. facebook.com/Ministerstwo Zdrowia

Wszystkie obowiązujące obostrzenia związane z pandemią zostaną przedłużone co najmniej do niedzieli 18 kwietnia – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Oznacza to, że zamknięte pozostają między innymi hotele, restauracje i kluby fitness.

Szef resortu zdrowia podczas konferencji powiedział również, że w trakcie weekendu majowego obostrzenia pozostaną. Zaznaczył, że obserwowana będzie liczba nowych zakażeń po świętach i sytuacja w szpitalach. Pytany o obostrzenia mówił, że priorytetem będzie przywrócenie edukacji stacjonarnej.

– Myślę, że zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób, jak spędzaliśmy ją dwa lata temu czy we wcześniejszych okresach, bo siłą rzeczy program szczepień jeszcze do okresu majowego nie zapewni nam takiego zabezpieczenia populacyjnego. Trzeba więc liczyć, że w tym okresie również będą obecne obostrzenia. O ich skali będziemy informowali w kolejnych tygodniach – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak podaje Minister Zdrowia, w Polsce wśród zakażeń koronawirusem dominują infekcje jego brytyjską odmianą. Odpowiada ona za 90% przypadków nowych zakażeń. Szef resortu zdrowia podkreślił, że w naszym kraju wykryto także pojedyncze przypadki mutacji południowoafrykańskiej i brazylijskiej.

– Kolejne raporty, które otrzymujemy w ramach monitorowania badań genetycznych wirusa, informują nas, że z ostatnich dwóch-trzech tygodni mamy mniej-więcej 90% udział wirusa mutacji brytyjskiej – dodał minister.

W Europie jest obecna również mutacja nigeryjska wirusa. Wszystkie wymienione mutacje patogenu są objęte tzw. alertem WHO. Ministerstwo Zdrowia liczy na to, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy efekt szczepień stanie się naturalną barierą dla rozwoju pandemii. Tylko w najbliższych dwóch tygodniach do punktów szczepień mają trafić ponad dwa miliony szczepionek.

BNO/IAR

Skip to content