Podpisano porozumienie o eksporcie zboża z Ukrainy

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy podpisali porozumienie w sprawie ułatwienia eksportu ukraińskiego zboża przez nasz kraj. W Warszawie Henryk Kowalczyk i Mykoła Solski spotkali się z sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem oraz z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

Rozmawiali o problemach z eksportem zboża z Ukrainy oraz o szlakach komunikacyjnych, które mogą stanowić alternatywę dla zablokowanych portów na Morzu Czarnym. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział po spotkaniu, że głównym tematem dyskusji był negatywny wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę na produkcję rolną, a zwłaszcza na eksport zboża. Podkreślił, że rozwiązaniem może być transport zboża przez Polskę i jej porty morskie oraz inne kraje europejskie. Henryk Kowalczyk powiedział, że podpisał porozumienie z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim, aby „ułatwić, usprawnić przewóz zbóż z Ukrainy przez Polskę”. Dodał, że nasz wschodni sąsiad powinien mieć możliwość wyeksportowania jak największej ilości zbóż zarówno z tego sezonu, jak i z nadchodzących zbiorów.

Wicepremier Kowalczyk przypomniał, że w ubiegłym miesiącu premier Mateusz Morawiecki oraz premier Ukrainy Denys Szmyhal podpisali memorandum o zacieśnieniu współpracy kolejowej.

– Ważne jest, aby to porozumienie weszło w życie jak najszybciej, abyśmy mogli korzystać z owoców tego porozumienia. To porozumienie przewiduje między innymi wspólną ukraińsko-polską spółkę, która zajęłaby się eksportem zbóż i transportem – wyjaśnił.

– Ukraina ma do wyeksportowania ogromne ilości zbóż, potrzeby rzędu pięciu milionów ton miesięcznie – powiedział unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zaznaczył, że brak dostaw stworzy poważne problemy przede wszystkim w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Przypomniał, że we wsparcie w tej kwestii zaangażowała się również Komisja Europejska, która koordynuje tworzenie korytarzy solidarnościowych dla eksportu zboża z Ukrainy. Powiedział, że państwa członkowskie mają udostępniać sprzęt konieczny dla utworzenia tych korytarzy, między innymi wagony kolejowe i barki. Ponadto przewidziano ułatwienia przy odprawie granicznej.

Uczestnicy konferencji po spotkaniu potępili rosyjską agresję, a także kradzież ukraińskiego zboża przez Rosjan.

BNO

Skip to content