Seniorze! Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pieniędzy

Fot. ZUS

Senior@NET – tak nazwano kampanię promocyjną, prowadzoną m.in. przez częstochowski oddział ZUS-u i Komendę Miejską Policji, której celem jest przekonanie emerytów oraz rencistów do odejścia od usług listonoszy i wykorzystywania gotówki, na rzecz usług bankowych. Jednym z powodów jest fakt, że przechowywanie środków pieniężnych na koncie bankowym jest bezpieczniejsze, a także zapobiega włamaniom.

W ramach akcji, organizowanej na terenie całego powiatu, zaplanowano liczne spotkania z seniorami, podczas których omawiane będą podstawowe zasady bezpieczeństwa. Policjanci podczas prelekcji zapoznają seniorów z metodami działania przestępców i poinformują jak chronić swój majątek.

Jak przekonuje Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy regionalnego ZUS-u, przeniesienie swoich oszczędności do banku to nie tylko bezpieczeństwo, ale i wielkie ułatwienie, ponieważ pieniądze mamy zawsze pod ręką, tak długo, jak mamy dostęp do internetu lub telefonu, co w dzisiejszych czasach jest standardem wśród seniorów. Dodatkowo ZUS pieniądze ma przesyłać nam natychmiastowo i bez żadnych pośredników, co minimalizuje szanse kradzieży czy skraca czas oczekiwania na rentę lub emeryturę.

Podkom. Sabina Chyra-Giereś, rzecznik KMP w Częstochowie, przypomina natomiast jakie zagrożenia sprowadzają na seniorów czy emerytów duże pieniądze, trzymane w jednym miejscu, najczęściej we własnym mieszkaniu. Obecnie słyszymy jednak o samych superlatywach przeniesienia swoich pieniędzy z przysłowiowej skarpety, na konto w banku. Co na ten temat sądzą częstochowianie? Okazuje się, że większość z nich podchodzi do tematu banków bardzo sceptycznie, a pieniądze woli mimo wszystko trzymać w domu, ryzykując nawet ich kradzież, kosztem braku konieczności obcowania z bankiem.

Dla ułatwienia, Beata Kopczyńska tłumaczy, w jaki sposób przenieść swoje pieniądze na konto, a wystarczy złożyć w ZUS-ie tylko jeden wniosek o numerze E-Z-P, bezpośrednio lub za pośrednictwem pracownika m.in. poczty.

Należy również zaznaczyć, że banki komercyjne oferują konto „za zero” dla seniorów oraz rencistów, jednak wybranie takiej oferty leży już w gestii samego zainteresowanego. Wszystko można również załatwić przez internet.

Skip to content