Seniorzy uważajcie! Złodzieje czyhają na wasze oszczędności!

Jak podaje Komenda Miejska Policji w Częstochowie oraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, tylko od stycznia 2021 roku ponad dwudziestu seniorów padło ofiarą oszustów telefonicznych, za sprawą których starsi ludzie stracili oszczędności całego życia. Wraz z wydłużaniem się obostrzeń, rośnie ilość fałszywych telefonów, dlatego też służby zdecydowały się wznowić akcję edukacyjną, skierowaną do częstochowskich seniorów i seniorek.

Oszuści dzwonią do starszych osób podszywając się np. za dawno zapomnianego wnuczka, policjanta, pracownika administracji bloku czy ostatnimi czasy lekarza bądź urzędnika sanepidu. Problem jest naprawdę poważny, ponieważ częstochowska policja bardzo często otrzymuje zgłoszenia od pokrzywdzonych, którzy zaufali przestępcom i w ten sposób pozbawili się dorobku życia.

Niestety, pomimo działań prewencyjnych, wielu seniorów nadal wierzy w dobre zamiary osób znajdujących się po drugiej stronie słuchawki. Stąd potrzeba inicjowania dalszych akcji edukacyjnych. Liczymy, że przyniosą one wymierne korzyści – mówi komendant miejski KMP w Częstochowie, insp. Dariusz Atłasik.

Akcja edukacyjna skierowana do seniorów prowadzona we współpracy KMP w Częstochowie i ZGM „TBS” trwa cyklicznie od 2017 roku. Początkowo przebiegała pod hasłem „Bądź bezpieczny seniorze”, obecnie odbywa się pod nazwą „Stop telefonicznym oszustom”. Tak jak ostatnio, celem działań jest informowanie seniorów o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą telefoniczne rozmowy z nieznajomymi.

Częstochowska Policja wystosowała dodatkowo list do Kurii z prośbą o odczytanie specjalnego apelu do seniorów podczas niedzielnych Mszy św. na terenie Archidiecezji Częstochowskiej. Jednak jak zaznaczają funkcjonariusze, to rodzina: dzieci i wnuki, są najlepszymi „ochroniarzami” seniorów, broniącymi ich przez oszustami.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z przestępcą, należy niezwłocznie zakończyć taką rozmowę i poinformować odpowiednie służby, dostępne pod numerem 997 lub 112.

Skip to content