Starodawne obrzędy w sercu Ratusza – warsztaty rodzinne

W sobotnie południe w częstochowskim Ratuszu odbyły się warsztaty rodzinne, poprowadzone w oparciu o wystawę ,,Rzecz o 12 miesiącach – symbolika roku obrzędowego”.

Podczas warsztatów, główny nacisk położono na święta i zwyczaje praktykowane w sierpniu: dożynki, Święto Przemieniania Pańskiego czy Matki Boskiej Zielnej. Kuratorki prowadzące warsztaty przybliżyły symbolikę ziół, zbóż, owoców i warzyw używanych podczas niektórych obrzędów.

Ewelina Mędrala-Młyńska, jedna z kuratorek spotkania, opowiedziała, na czym polegały warsztaty oraz jakie zioła zostały zaprezentowanie uczestnikom.

Na warsztaty rodzinne zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami. Opowiadaliśmy na nich trochę o obrzędowości dorocznej, ale z naciskiem na 15 sierpnia, czyli święto Matki Bożej Zielnej. W ramach warsztatów starałyśmy się pokazać wszystkie reprezentacje ziół, które można znaleźć w sierpniu w okolicznych lasach czy na łąkach. Wśród nich znalazły się takie rośliny, jak: krwawnik, nawłoć, bylica czy wrotycz.

Z owych roślin uczestnicy nauczyli się pleść piękne wianki. Czynność ta niewątpliwie pozwoliła się wyciszyć, ale też przenieść w czasy dawnej, polskiej wsi. Ewelina Mędrala-Młyńska zaprosiła także na kolejne spotkanie.

Już 20 sierpnia zapraszam serdecznie na zwiedzanie kuratorskiej. Będzie można się wówczas dowiedzieć więcej na temat całej wystawy o obrzędowości 12 miesięcy.

Wystawa ,,Rzecz o 12 miesiącach – symbolika roku obrzędowego” to podróż przez większość znanych świąt. Na wystawach, stylizowanych na pory roku, odbiorca będzie mógł inaczej spojrzeć na pewne kwestie świętowania, ale przede wszystkim poznać genezę niektórych świąt i symbolik, np. dlaczego w Boże Ciało intuicyjnie obrywa się gałązki brzóz umieszczonych na ołtarzach.

LN

Galeria: Radio Fiat

Starodawne obrzędy w sercu ratusza – warsztaty rodzinne

Skip to content