Fot: Radio Fiat/Natanael Brewczyński
W Brukseli trwa drugi dzień wizyty studyjnej zorganizowanej przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską. Kolejna doba pobytu w Belgii to dla uczestników czas podróżowania. W planie było m.in. zwiedzanie katedry św. Michała i św. Guduli, spacer po Ogrodzie Sztuk Pięknych czy oglądanie Grand Place z monumentalnym gotyckim ratuszem z XV wieku.
Drugi dzień wycieczki odbył się w czasie wizyty wielkiego księcia Luksemburga z monarchą Belgii. Spotkanie to można było obserwować z bliska. Niesprzyjająca pogoda, która w krajach Beneluksu jest częstym zjawiskiem, nie zniechęciła turystów do oglądania lokalnych budowli oraz kosztowania rodzimych specjałów, takich, jak np. belgijskie frytki, podawane obowiązkowo z majonezem. Pod koniec dnia grupie towarzyszyła europoseł Jadwiga Wiśniewska, która przypomniała, że uczestnicy wycieczki to laureaci konkursów, które od lat są organizowane i patronowane, aby kultywować prawdę o historii Polski.
– Od 15 lat organizuję konkurs wojewódzki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Od 9 lat konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Wspieram wszelkie inicjatywy historyczne, które utrwalają wiedzę i budują naszą tożsamość historyczną. Na wyjeździe obecna jest młodzieżowa elita patriotyczna województwa śląskiego. Są to młodzi ludzie, którzy chcą wiedzieć, z jakiego Narodu wyrastają. To laureaci konkursów, które organizuję lub konkursów, nad którymi sprawuję patronat. Są tu reprezentanci całego województwa śląskiego. W ciągu kilkunastu lat w tych konkursach wzięło udział łącznie 6276 uczniów. To bardzo duża grupa młodych ludzi, która zna historię zbrodni katyńskiej, i żołnierzy wyklętych. Ci młodzi ludzie potrafią odróżniać prawdę od kłamstwa i fake newsów, co w dzisiejszym świecie jest niezwykle istotne. Grupa jest bardzo interesująca dlatego, że są to mieszkańcy Podbeskidzia, Limanowej, Istebnej, Strumienia, Częstochowy, Krzepic, Katowic, Bytomia, czy Siemianowic Śląskich. Nasze województwo ma tutaj swoją reprezentację i są to osoby nieprzypadkowe. To społecznicy, patrioci i ludzie, którzy inicjują szereg lokalnych działań, mających na celu nie tylko utrwalanie pamięci historycznej, ale także budowanie więzi społecznych i regionalnych – powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Wśród uczestników wycieczki były osoby z Częstochowy oraz innych miejsc województwa śląskiego. Wszyscyśmy wizytujący w Brukseli nie kryli zadowolenia z możliwości wizyty w europejskiej stolicy.
– Mimo niekorzystnej pogody, zwiedzanie Brukseli bardzo mi się podoba – mówił Igor Równiak z Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie.
– Zajęłam II miejsce w konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, stąd moja obecność tutaj, jako jednego ze zwycięzców tego konkursu. Jestem bardzo zadowolona, że zostałam doceniona i mogę tutaj być – powiedziała Maja Krzysztoń ze Szkoły Podstawowej im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach.
– Zająłem pierwsze miejsce w konkursie „20 lat Polski w Unii Europejskiej”. Był to o tyle ciekawy konkurs, że należało wykazać się dość artystyczną duszą. Ten wyjazd pozwolił mi doświadczyć nowych rzeczy za granicą i poznać nową kulturę – tłumaczył Paweł Wieczorek z Zespołu Szkół nr 7 im. Stanisława Mastalerza w Katowicach.
Głównym punktem ostatniego dnia pobytu w Brukseli będzie wizyta w Parlamencie Europejskim.
BNO
Galeria: Radio Fiat/Natanael Brewczyński