Utrata tablic rejestracyjnych – uciążliwa, ale nie beznadziejna

Tablica Rejestracyjna/foto. motofakty

Tablice rejestracyjne są nieodłącznym elementem naszego samochodu. Jednak jak każda rzecz wymienna, także i one mogą zostać skradzione lub możemy je zgubić. Co więc należy robić w sytuacji ich utraty? Czy będziemy musieli zakupić nowy zestaw? Całkowicie przerejestrować auto? Zgłosić sprawę na policję lub do miejskiego wydziału komunikacji? A może do obu?

Na pytanie co należy zrobić w sytuacji kradzieży bądź zgubienia tablic rejestracyjnych swojego pojazdu odpowiadają urzędnicy z Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Częstochowie. A odpowiedź jest prosta, należy taką utratę tablic zgłosić do urzędu (oraz na policję, jeśli uznamy, że padliśmy ofiarą kradzieży). Po zgłodzeniu mamy do wyboru dwa rozwiązania, albo zamówić wtórnik w przypadku straty jednej tablicy, lub zamówić cały, nowy komplet. Można również przerejestrować pojazd.

Otrzymanie wtórnika swojej tablicy rejestracyjnej nie jest jednak bezpłatne. Koszt jednej takiej tablicy wynosi pięćdziesiąt trzy złote dla samochodów i czterdzieści trzy złote dla jednośladów. Koszt zupełnie nowej pary tablic to dziewięćdziesiąt trzy złote. Jest to ważna informacja, ponieważ nawet przy stracie jednej tylko tablicy, w wypadku gdy był to stary egzemplarz, konieczne będzie i tak wymienienie całości, ponieważ z czasem zmieniły się dopuszczone przez prawo wzory tablic.

Czy można jeździć samochodem po drogach publicznych nawet mimo utraty jednej z tablic? Okazuje się, że każdy kto stracił tablice nie ma takiego prawa. Dotyczy to zarówno tych osób, które tablicę zgubiły, jak i tych którym tablice skradziono. Jednak, jak informują urzędnicy, jest pewien sposób, ponieważ jeśli istnieje absolutna konieczność poruszania się samochodem, możemy wystąpić do urzędu z wnioskiem o wydanie tymczasowej tablicy rejestracyjnej – jest to oczywiście odpłatna funkcja.

Jaka jest więc procedura składania wniosków? Czy wystarczy skontaktować się z urzędnikami telefonicznie? Tak. Można również złożyć wniosek on-line. Wtedy potrzebować będziemy m.in. dowodu wpłaty środków na konto urzędu, karty pojazdu, lub drugiej tablicy rejestracyjnej, jeśli chcemy otrzymać wtórnik.

Jak przekonują urzędnicy utrata tablic rejestracyjnych, chociaż bolesna, nie jest tragedią. Wystarczy bowiem postępować zgodnie z procedurami, a problem będzie można rozwiązać w przeciągu kilkunastu dni.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content