Wątroba filtrem w naszym organizmie – zadbajmy o nią

Szacuje się, że blisko pół miliona osób na świecie jest zakażonych Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu B oraz C. Tylko w Polsce liczba chorych na tę drugą odmianę przekracza 150 tys. W związku z tak dużym problemem ustanowiono Światowy Dzień WZW.

Corocznie przypada on 28 lipca, czyli w dzień urodzin profesora Barucha Samuela Blumberga. Noblista zasłynął odkryciem wirusowego Zapalenia Wątroby typu B oraz opracowaniem specjalistycznej szczepionki. W związku z tym, że zapalenie nie daje przez długi czas żadnych objawów, aż 90% chorych nie wie, że jest zakażonych, przez co nie podejmuje leczenia. Wśród nich znaczną część stanowią osoby młode, a także kobiety w ciąży. To właśnie przyszłe mamy powinny być obowiązkowo badane w kierunku WZW typu C. Dlaczego?

– Jest tak dlatego, że walczymy o dwie osoby – o matkę i dziecko. Dysponując bezpiecznymi, wysoce skutecznymi i bardzo dobrze tolerowanymi przez organizm terapiami pangenotypowymi, jesteśmy w stanie wyleczyć młodą kobietę w 8-12 tygodni – wyjaśniła profesor Małgorzata Pawłowska, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Jak zaznacza onkolog dr Leszek Kraj, w wielu przypadkach wirus wątroby ma postać utajoną i nie wzbudza potrzeby wykonywania żadnych badań. Jak dodaje specjalista, wykrywanie WZW typu C jest podobne do testu na obecność SARS-CoV2.

– Ta choroba może przyjąć dwie postacie: ostrą, przy której towarzyszą objawy, albo bezobjawową, na którą choruje większość zarażonych. Pierwszym testem na potwierdzenie HCV jest wykrywanie przeciwciał. Sytuacja jest dosyć podobna, jak przy wykrywaniu koronawirusa. Wówczas także badamy przeciwciała na potwierdzenie obecności w organizmie – mówił dr Leszek Kraj.

Wbrew obiegowej opinii, że do zakażenia dochodzi najczęściej podczas zabiegów operacyjnych, WZW typu C można zarazić się też podczas rutynowych zabiegów diagnostycznych i leczniczych. Zakażenie to może przenosić się zarówno przez sprzęt medyczny, jak i personel. Natomiast, odkąd wprowadzono testy na przeciwciała anty-HCV u dawców krwi, ryzyko zakażenia tym wirusem poprzez przetoczenia krwi uległo w dużym stopniu zmniejszeniu.

O ile przeciwko WZW typu B można się zaszczepić, przeciwko typowi C – szczepionki nie ma. Nieleczone schorzenie prowadzi do ostrych oraz przewlekłych zapaleń wątroby, a w następstwie do marskości wątroby i nowotworu.

BNO

Skip to content