W piątek 20 kwietnia o godzinie 18.00 w Muzeum Częstochowskim rozpocznie się wernisaż “Władysław Strzemiński – fotograficzne reminiscencje”, którą przygotował Zdzisław Sowiński, reżyser, operator filmowy i artysta fotografik.

Zdzisław Sowiński w latach 70. pracował w Muzeum Sztuki w Łodzi, w placówce która słynie z wspaniałej kolekcji sztuki nowoczesnej i tam miał możliwość zetknięcia się z dziełami Władysława Strzemińskiego. Ten czas był dla niego bardzo owocny, bardzo inspirujący miał możliwość bezpośredniego obcowania z obrazami z rysunkami, z pracami Strzemińskiego, nie będę mówiła że są to fotografie, nie chce za dużo zdradzać głownie portretowe Władysława Strzemińskiego, są nietypowo wmontowywane w różne przedmioty. Zdradzę tylko, że są to głownie tary, ale różne drewniane, metalowe – mówi Katarzyna Sucharkiewicz z działu sztuki Muzeum Częstochowskiego.

Władysław Strzemiński jest twórcą tak zwanego unizmu – jest to kierunek w malarstwie, którego główną cechą jest jednolitość optyczna kompozycji. Strzemiński w 1945 roku został wykładowcą w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. 5 lat później został z niej zwolniony na polecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki pod zarzutem nierespektowania norm realizmu socjalistycznego. Zmarł na gruźlicę w 1952 roku w wieku 59 lat.

Podczas wernisażu odbędzie się również wykład Małgorzaty Wiktorko z Muzeum Sztuki w Łodzi p.t. “Kompozycja unistyczna w twórczości Władysława Strzemińskiego”.

Wystawę będzie można oglądać do 10 czerwca.

PK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content