Wernisaż wystawy “Rytmy życia” już jutro w Miejskiej Galerii Sztuki

Miejska Galeria Sztuki zaprasza 12 września na wernisaż wystawy “Rytmy życia” autorstwa Bogusława Lustyka. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00.

Wystawa “Rytmy życia”, jakkolwiek odwołuje się do ponad pięćdziesięciolecia twórczości artysty, nie jest jego pełną retrospektywą ani podsumowaniem lat twórczych. Znalazły się na niej starannie wybrane przez autora cykle twórcze, najbardziej charakterystyczne, obrazujące różnorodność jego technik i motywów, po które sięga.

Pierwszą część wystawy wypełnią prace z trzech cyklów będących próbą oddania ruchu („Konie”, Taniec”) i rytmu („Taniec”, „Malowanie muzyki”) – skupione na formie, kolorystyce, wywoływaniu wrażeń, zachwytów. Druga – zbudowana z grafik, rysunków oraz obiektów wykonanych autorską metodą Crush Art – jest wymowną narracją o Powstaniu Warszawskim, jego ofiarach i konsekwencjach. To swoiste wizualne requiem, przejmujące w swojej wymowie. Pierwsza realizacja pod hasłem „Barykada”, w 2012 r., w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu zamieniła się w instalację interaktywną, do której, obok rysunków Lustyka, ludzie doczepiali własne zdjęcia i wspomnienia powstańcze.

Technika Crush Art, którą autor nazywa „kreacją przez destrukcję” w niebywały sposób pozwala na ekspresyjne kształtowanie ludzkich sylwetek. Wyłonione z papieru, pozbawione cech indywidualnych, a jednak każda z nich, z niezwykłą ekspresją opowiada własną, bolesną biografię.

Partnerem projektu jest Fundacja PZU.

źródło: Miejska Galeria Sztuki