Wszystko płynie – szlakiem dawnych przedmieść

ALEJE KAMIENICA DO REMONTU

W miejscach łąk wyrosły fabryki. W miejsce pól kamienice. W miejscach fabryk i kamienic wyrosły markety i bloki mieszkalne. Częstochowa zmienia się z każdym dniem, rokiem i dekadą. Szlakiem dawnych przemieść, dzisiejszych dzielnic miasta, wyruszy w niedzielę 11 października rowerowa wycieczka historyczna. Początek o godz. 10.00 na Placu Biegańskiego.

– Nie będziemy oczywiście prowadzili marszruty przez wszystkie przedmieścia; dawne przedmieścia, które obecnie są dzielnicami miasta. Tych wycieczek będzie więcej. Pierwsza [11 października] będzie dotyczyła dawnych przemieść wschodnio-północnych Częstochowy, czyli od Ostatniego Grosza, poprzez Zawodzie, Kamień, Kule i zakończymy na Parkitce – mówi dr Juliusz Sętowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, który poprowadzi wycieczkę. Zwiedzanie potrwa od 3,5 do 4 godzin. Udział jest bezpłatny.

Uczestnicy wycieczki będą mogli zwiedzić istotne dla dziejów Częstochowy miejsca i posłuchać odnoszących się do nich prelekcji, m.in. kiedy i w jakich okolicznościach przedmieścia zostały włączone do Częstochowy, na temat charakterystycznych wydarzeń i budowli, właściciela Kamienia, wapienników i Złotej Góry na Zawodziu, Cmentarza na Kulach. Prelekcje będą się koncentrowały na XIX stuleciu. – Skupimy się właśnie na początkach częstochowskiego przemysłu, ale będziemy sięgali głębiej, np. jeśli chodzi o Kamień sięgniemy nawet do XVI w. O Kamieniu będzie opowiadał p. dr Andrzej Kuśnierczyk – zapowiada Juliusz Sętowski.

Po wycieczce zostanie podsumowany sezon wycieczek historycznych. Uczestnicy spotkają się na prywatnej posesji na Parkitce, gdzie przyrządzą posiłki z produktów ekologicznych, jak choćby herbatę z głogu czy jarzębiny lub kawę z żołędzi dębu. Niedzielna wyprawa będzie ostatnią w sezonie. W listopadzie wznowione natomiast zostaną Gawędy Historyczne w Willi Generała.

Krzysztof Rygalik